A Kreinbacher Birtokról már azelőtt tudtam, hogy elkészültek volna első borai. Több embert jó ismerősömnek tudtam a pince környékéről, és bár a rejtőzködő tulajdonossal sikertelenül próbáltam még a Világgazdaság munkatársaként portréinterjút készíteni, ez semmilyen módon nem befolyásolta érdeklődésemet. A kezdetekkor úgy tűnhetett, igényességével, kreativitásával, a legjobb területek megszerzésével pontosan a Kreinbacher lesz képes sokkal többet kihozni Somlóból, mint amennyit az általam és mások által is nagyon kedvelt kicsik – Györgykovács Imrétől Fekete Béláig – a maguk hagyományos módszereivel kihozhattak. Ám a birtok eddig mégsem lett sztár. Jöttek az évjáratok egyre-másra, korrekt borokat termett szinte mindegyik, ám az igazi áttörés elmaradt, és várat magára mind a mai napig. Mindeközben előbb Takács Hollóvár Lajos tűnt fel a színen, majd berobbant a Somlói Apátsági Pince, mindkettőt körberajongta a vájtínyű köménymag, a Kreinbachernek meg maradt a kapaszkodás. Elnézve, hol és hogyan gazdálkodnak, előbb-utóbb muszáj lesz letenniük valami nagyot az asztalra, én várok türelmesen. Addig is megittam egy palackkal a 2006-os Öreg Tőkék Borából. Ezt a kezdetek kezdetén több mint tucatnyi, részben beazonosíthatatlan szőlőfajta terméséből szűrték. A 2006-os hátcímkéjére ellenben már azt írták, olaszrizling, hárslevelű és furmint házasítása. Szép sárga, zöldes beütésekkel. Friss a szín, az illat sem öreg, hanem érett és dinamikus. Fa és kő, mindenekelőtt. Mozgása olajos, textúrája dettó. Nagy test, minerális, férfias zamatok. Sava nem vibrál ellenállhatatlanul, de megtámasztja, amit kell. Lecsengése hosszú. Tekintélyes és intelligens bor, másfelől inni is lehet, óriásnak nem nevezhető. Inkább koncentrált, mint színes. 6 pont, a pannon klasszisra tehát még mindig várni kell.
Kreinbacher Öreg Tőkék Bora 2006
2009.10.20. 08:00 AG 2.0
7 komment
Címkék: 2006 somló hatpontos kreinbacher öreg tőkék bora
 
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Szomjas Gödény · http://szomjasgodeny.hu/ 2009.10.20. 09:57:20
és nekem is épp ennyire :)
drbarta · http://borrajongo.blog.hu 2009.10.20. 16:33:08
Egy olyan bor volt, amivel jól lehetne demonstrálni milyen is a jellegzetes,klasszikus "old-school"-szárazan sós somlói karakter. Nincs benne mellé túlérett karakter, nincs játékosság, nincs túl jellegzetes pincészetre jellemző egyéni ismertetőjegy, körülbelül olyan érzetű , mint amilyen a sós bazaltszikla nyalogatása lehet:).
De alapvetően tetszett!
Benikuty 2009.10.20. 19:25:11
Az a kínzó kérdés most mégis kikívánkozik belőlem, hogy az ördögben van az, hogy én geológiai tanulmányaim során kizárólag büdös szagú, kénes ízű bazalttal találkoztam, mivel az a magmából származik, vulkanikus eredetű? Nem kősót akart írni?
A többi jelzőjével nincs bajom, mert azokhoz nem értek.
Bocs az offért!
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2009.10.20. 22:13:41
Tudom, hülyén hangzik, de bátran meg lehet kóstolni a földet, el lehet szopogatni egy egy bazaltdarabot, meg kell mosakodni a Séd-forrás vizében és inni kell belőle egy nagyot. Fel kell párszor kelni napkeltekor, kisétálni a dobai oldalra, beleszagolni a nyirkos reggeli levegőbe. Törjél magadnak egy zsebre való mandulát, rágódj el egy birskörtén és igyál meg jó sok helyi bort.
A Somlónak íze, illata, aromája van és ezeket a somlói bor közvetíti a legjobban.
Benikuty 2009.10.20. 22:24:31
drbarta · http://borrajongo.blog.hu 2009.10.21. 06:34:23
Mondandóm lényege:a bazalthegyeken készült boroknak, akár Somló, akár Badacsony, akár Szent-György hegy, akár egyéb, van egy közös, jellegzetesen sós karaktere, a szakavatatlan borkedvelő pedig ilyenkor a közös vonatkozási pontnak, a bazaltnak nyílvánít némi szerepet ebben. A fent említett bor különösen koncntráltan mutatja be ezt a jelegzetes , kőszáraz sós karaktert, ha valaki kérdezné tőlem milyen is a klasszikus, somlói íz, mert elképzelni sem tudja, akkor ezt a bort mutatnám be, mert úgy érzem nincsennek benne egyéb sallangok, amik elterelnék a figyelmet a jellegzetes sós karakterről.Másképp fogalmazva, olyannyira ez a bazalthegyeken készült borokra közösen jellemző sósság a legszembetűnőbb tulajdonsága, hogy képletesen olyan, mintha magát a bazaltot töltenénk a poharunkba, hangsúlyozva ismét, hogy szívesebben veszem, ha poharamba inkább somlói bor kerül, mint bazalttörmelék:)
Egyébként szerintem soha nem késő megkóstolni néhány igazán jó somlói bort!
AG 2.0 · http://albertgazda.blog.hu 2009.10.21. 07:44:36
@Benikuty: ideje bepótolni :)
@drbarta: hát azért a fa egy kicsit eltereli azt a bizonyos figyelmet, de összességében egyetértek