A Haraszthy Vallejo Pincészet különös színfolt Etyeken. Carlos Coelho argentin üzletember – itt olvasható vele egy interjú, amelyben érdekes módon nem sok szó esik a címszereplő borászatról – több száz millió forintból épített csillogó-villogó komplexumot étteremmel, úszómedencével, mindennel, közel a fővároshoz, de a vállalkozás még sincs igazán benne a köztudatban. Persze az sem kizárt, hogy ami késik, nem múlik, végül is az út elején járnak. A HVP honlapjáról viszonylag nehéz érdemi információhoz jutni, például az sem derül ki, hogy a legendás Haraszthy Ágoston és a borászat valamilyen módon közelebbi viszonyban van-e egymással, túl azon, hogy utóbbi előbbi emléke előtt tiszteleg a névválasztással. Ezért miután a Veritas Borkereskedés közreműködésével belekóstoltam egy hétboros, nem kis részben tartálymintákat tartalmazó sorba, Pázmányi Dániel borászt kerestem meg kérdéseimmel. Válaszolt haladéktalanul, kiderült, hét hektáron gazdálkodnak, kettő az övék, ötről felvásárolnak, szerződéses alapon. A borok többsége tetszett, a rozé és a 2008-as pinot noir nem – inkább édeskésnek találtam, mint fűszeresnek –, a fehérek igen. A 2008-as chardonnay tiszta ízű és egyenes, a 2009-es chardonnay és a sauvignon blanc ígéretesen sűrű és zamatos, a leendő Virtuoso Öreghegy – chardonnay, szürkebarát, királyleányka és zenit házasítása – tartalmas és gazdag, erős 6 pontig minimum eljuthat a későbbiekben. Nem a 2009-es Sir Irsai hengerelte le leginkább érzékszerveimet, mégis őt gondoltam helyesnek kiemelni. Egy-két évvel ezelőtt korábbi évjáratából vettem egy Culinaris-akcióban, nem győzött meg. A 2009-es ellenben jelen állás szerint rendben van. Tudni kell róla, hogy csak a fele irsai olivér, 30 százalék királyleányka és 20 százalék chardonnay színesíti. Talán ezért, talán a borvidék miatt – illetve még inkább mindkettő okán – nyoma sincs benne a névadó fajta olykor lelágyult butaságának. Illata frissen muskotályos, szájban szép savak vibrálnak, tartják kézben arányos szerkezetét. Az összképet gyümölcsös búcsúja teszi végképp rokonszenvessé. Nem tudatos döntés eredményeként harmada csaknem két hétig pihent a szimplán visszadugózott palackban. Meglepett: élt, mintha mi sem történt volna. 5 pont.
Haraszthy Vallejo Sir Irsai 2009
2010.02.21. 08:00 AG 2.0
6 komment
Címkék: ötpontos irsai olivér 2009 etyek–buda haraszthy vallejo
 
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
_belo_ 2010.02.21. 10:44:35
Semmi különlegesség, teljesen megfelelő.
Az üveg cimkéje viszont nagyon jó! :)
árat nem tudok (valaki megírhatná)...
AG 2.0 · http://albertgazda.blog.hu 2010.02.21. 10:50:19
Bögreblogger 2010.02.21. 11:10:59
Benikuty 2010.02.21. 11:57:13
andicsek01 2010.02.21. 21:20:51
Szomjas Gödény · http://szomjasgodeny.hu/ 2010.02.22. 00:12:13
Hello!
Szerintem AG-nál konkrétan ott az objektivitás, hogy pl meg sem ír egy olyan bort, amit 1x kóstol, és rossznak talál. Többször is megkóstolja, csak aztán alkot olyan véleményt, amit le is ír.
Szóval valami ilyesmire kellene gondolni.
(Persze ebben AG illetékes nyilatkozni, de asszem ezt már leírta valamelyik poszt alatt egy vitában.)
Azért egy tapasztalt alkoholista éppúgy kiszúr pár jellegzetes borhibát, mint az autóbuzi egy rossz BMW esetében, szóval nem írja le azonnal a bort, csak a palackot.
Persze a műkedvelő/laikus minden téren ítélhet elsőre - csak ő meg ne írjon belőle nyilvános véleményt, ha nem muszáj...
A kommentelők véleménye meg kiegyenlíti egymást a rossz/jó palackok arányában, azt gondolom.