Alaposan elmélyedtünk a német rizlingek rejtelmei között, a borwerkes Peter Klingler szíves kalauzolása mellett, minikereskedése választékának és saját gyűjteményének felhasználásával, remek társaságban. A tapasztaltakból kétrészes bejegyzés születik, hogy ne fárassza olvasóimat betűtenger. Nyolc német borral számoltunk, hozzácsaptunk egy komoly osztrákot a másik iskolával történő összehasonlítás végett, de a mikrotermelő Marco van Elkan dugósság miatt kiesett. Így is volt minek a fenekére nézni, szinte semmi nem maradt utánunk. Elsősorban Mosel állt érdeklődésünk homlokterében, ennek azért is örültem, mert pont ezt a borvidéket eléggé el nem ítélhető módon kevésbé ismerem, mint mondjuk Rheingaut vagy Pfalzot. Holott a tradíciók alapján a mezőny legelején lenne a helye, és a jelene is fényes. A Maximin Grünhaus Schlosskellerei C. von Schubert nem aprózza el, történetét több mint ezer évvel ezelőtt indítja. Az ősiesség a címkéken is meglátszik, ilyenekkel díszíthették a palackokat már a múlt század elején is. Nekem ezzel nincs bajom, a hagyományokat, a színeket és a cirkalmakat egyaránt szeretem. A finom rizlinget pláne. A C. von Schubertnek manapság több mint harminc hektárja és szerteágazó választéka van, amelyből elsőként a 2008-as Abtsberg kabinett trocken superiort vettük magunkhoz. Gyönyörű, citromos-friss rizlingillattal kezdett, nagyszerű sav-cukor egyensúllyal folytatta, egyesek a kelleténél édesebbnek találták – tipikus Albert-bor, tréfálkoztak –, nekem természetesen nagyon tetszett, rögvest kiosztottam 6 pontot. Másodjára tettünk egy kanyart Rheinhessenbe, a legnagyobb német borvidékek egyikére, amely aktuálisan főként Klaus Peter Kellernek és a Gunderloh-nak köszönhetően kapaszkodik hatalmas tempóban. Johann Geil neve kevésbé ismert, mint az említetteké, a borait ellenben nyugodtan a nagyokéi mellé teheti, már ha egy üveg alapján szabad ilyet állítani. A 2007-es spätlese trocken bájban, kedvességben elmaradt a sor első darabja mögött, de szerkezetben, tartásban, erőben egyértelműen többet mutatott. Kifinomult, színes, komplex rizlinget tisztelhettünk benne, nem sajnálhattam a 7 pontot. A C. von Schuberttől még egyet bontottunk, utolsóként, de előre veszem, úgy áll össze a koncepció. A 2003-as édes Herrenberg kabinett érdekes módon a mezőny legolcsóbb bora lehetett, a próba után ez érthető. Illatából elszökött a frissesség, a sokak által jellemzőnek vélt petrolosság dominált inkább, és szájban sem ficánkolt önfeledten. Nem is alkoholból kellett volna még az egyensúlyhoz – régi vágású módon mindössze 7,5-es volt a szesze –, hanem az életadó savakból. Maximum 5 pont. Folytatás holnap, amikor 8 pontos magasságokba hágunk, és le sem akarunk jönni onnan fentről.
C. von Schubert és Johann Geil
2010.07.11. 08:00 AG 2.0
1 komment
Címkék: c 2003 hatpontos ötpontos hétpontos németország rajnai rizling 2007 2008 mosel rheinhessen geil von schubert
 
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
drbarta · http://borrajongo.blog.hu 2010.07.11. 08:22:37
Nekem az utolsó alig 5 pontos borhoz szintén volt szerencsém, és nekem kifejezetten nagyon tetszett. Ha a pontoktól el is navigálunk a leírás sem igazán felel meg annak a bornak amit én kóstoltam kb. 2 hete. Én kifejezetten üde, fiatalos,friss érzetű bort kóstoltam jócskán tartalmazva még primer hatású gyümölcsöket. Az volt az érzetem, hogy a savak nem hogy elfogyóban lennének, hanem még további kerekedésre szorulnának. Mintha túl korán nyitottam volna meg. :)
borrajongo.blog.hu/2010/06/28/kulonbozo_stilusu_maradekcukros_borok_egy_riesling_egy_juhfark_es_egy_ezerjo
Lehet persze, ha egy erős riesling-sorban kerül rá sor akkor nem így éreztem volna.
És persze nem zárható ki, hogy ilyen korú boroknál lehetnek szerencsésebb és kevésbé szerencsés palackok is. (pl. a Vino Castillo-ban tavaly beszerzett Georg Breuer Berg Rottland Rheingau riesling 03-asok közül egy akció révén vagy 5 példányhoz volt szerencsém, és elég nagy volt a szórás: egy nagyon jó volt, egy elég jó, egy dugós, 2 meg öreg)