Az argentinoknál is jobban szeretem a chilei borokat, ami persze nem mindig volt így – írja Szabó Zsolt vendégszövegszerző Calgaryból. – Évekkel ezelőtt ki lehetett volna kergetni engem egy kóstolóról dél-amerikai vörösökkel. Azóta sok bor lefolyt a garatokon, az ottani termelők lassan kinövik gyermekbetegségeiket. Néhány hónapja egy Errazuriz-bemutatón a kérdésre, mi a fő oka a minőség javulásának, azt a választ kaptam: a termelők, akik érvényesülni szeretnének a világban, felkészült, főleg francia borászokkal és tanácsadókkal dolgoznak. A most elemzett két chilei pinot noir egyikét a Művelt Alkoholista posztjának hatására vettem, amelynek szerzője az óriás Concha Y Toro szortimentjéről és egyik márkaboráról írt érdekesen. A főként éppen pinot-járól ismert Undurraga termékei talán még nem kaphatók Magyarországon. A Concha y Torót biztosan nem kell bemutatni senkinek. Az Undurragáról annyit, hogy immár 120 éve munkálkodik a Maipo-völgyben. Mindkét bor 14 kanadai dollár körüli pénzért kapható itt. Casillero Del Diablo Pinot Noir 2008. Bontáskor kis körömlakk, ami hamar kitisztul, a csokoládé veszi át a főszerepet. Annyira, hogy meg kellett néznem a címkét, jó bort nyitottam-e. Sötét szín, középvastagon hömpölyög a pohárban, és egyre csak jól sikerült shirazra emlékeztet. Ízében koncentrált gyümölcsösség. A shiraz mindvégig meghatározó marad. Kellemes szárazság és érett összetettség a hosszan tartó lecsengésben. Fél üveg maradt másnapra, ekkor nyomokban felbukkantak avaros-gombás, pinot-ra emlékeztető jegyek is. Kedves és jól iható, de fajtajellegről nem lehet beszélni. Ha pinot, akkor 3-as, ha egyszerűen csak vörösbor, erős 5 pont. Undurraga Sibaris Pinot Noir 2008. Azonnal sokkal pinot-sabb illat, érett-friss cseresznye visszafogottan. Később komplexebb, klassszikusabb aromák, erdei gomba és földessség. Közepesen piros, itt-ott sötétebb árnyalatokkal, lényegesebben világosabb az előzőnél. Ízében pazar cseresznye és eper, kicsit sok sav, ami másnapra visszahúzódik. Ekkor komoly és komplex igazán. Mindenképp szellőztetni kell, meghálálja. Izmos 6 pont.
A Concha y Toro és az Undurraga
2010.03.20. 08:00 AG 2.0
6 komment
Címkék: chile hatpontos ötpontos 2008 concha y toro noir pinot vendégszövegek casillero del diablo undurraga
 
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kóstolómester (törölt) 2010.03.20. 08:43:13
Nagyon érdekes ez a dél-amerikai Pinot kérdés. Éppen tegnap olvastam hogy a legnagyobb népszerűséget elérő és leggyorsabban fejlődő vörös fajta a Pinot Noir az egész világon.
Nagyon sokan lemaradnak a burgundi gyorsról a drága jegyek miatt és máshol próbálkoznak. A vezető kihívó szerény véleményem szerint Új-Zéland és Tasmánia, az amerikaiak árban már régen úgy igazították magukat hogy kevés a jó vétel. Az általam kóstolt chilei pinok valóban gyengén szerepeltek a múltban, Undurraga élményem nincs de hajlandó vagyok kísérletezni.
Izmos 6 pont eléggé jó kezdés...
zsolty 2010.03.21. 06:47:23
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2010.03.21. 15:55:00
AG 2.0 · http://albertgazda.blog.hu 2010.03.21. 19:24:28
Szomjas Gödény · http://szomjasgodeny.hu/ 2010.03.21. 21:38:48
Mondjuk ott adnak a törvényes működésre.
Itt még az is évekbe telt, míg szegény Vincze Bélát (asszem lehetett volna bárki más is, nekik mindegy) lerángatták kicsit a sárba, hogy "ti sem vagytok különbek, mint az egyszeri borhamisítók". Pedig dehogynem...
Bocs a felszínes politikai hőzöngésemért.
Szomjas Gödény · http://szomjasgodeny.hu/ 2010.03.21. 21:41:30