2009-ben volt néhány kiváló horvát borhoz szerencsém – pl. ezekhez meg ehhez –, innen nézvést 2010 sem kezdődött rosszul. Szilveszteri bejegyzésemben említettem, hogy 1-jén remeknek ígérkező tételeket fogunk magunkhoz venni. A teljes felhozatalról akkor még nem tudhattam, a vendég azt hoz, amit akar, egy a fontos, hogy finom legyen. Hát Giorgio Clai malvazijája finom volt. Az internetes világhálón nem sikerült igazán sok háttérinformációt összebogarásznom róla, úgyhogy a pécsi borozósokhoz fordultam, náluk többet senki sem tud mifelénk a délvidékről. Ily módon a következőkről szereztem tudomást: Giorgio Clai azok közé tartozik Isztrián, akik elsősorban helyi fajtákból próbálnak másmilyen módon bort készíteni, mint az az utóbbi évtizedekben megszokott volt, ugyanakkor iparkodnak visszanyúlni a gyökerekhez. Húsz éven át családi vendéglőt vezetett Triesztben, 2001-ben hazatért szülőfalujába, Brajkiba. Nem használ gyomirtókat, műtrágyát, fajélesztőt, minimális a kénezés. A borkészítés teljesen organikus, a szőlőültetvényein fű nő, virágok virítanak. Clai fehérborai a szakirodalom szerint nem frissek és modernek, hanem teltek és sötétebbek. A malvazija tőketerhelése kilogramm alatt van, ellenőrzött erjesztés nincs, a borok addig pötyögnek, amíg abba nem hagyják. A 2007-es Sveti Jakov Malvazija 15-ös szeszig jutott. Annyira nem is sötét a színe, amennyire a fentiek alapján lehetne, aranyát zöldes árnyalat frissíti. Izgalmas illat. Vegetális-gyümölcsös-gyógynövényes, nem kevés mineralitással. Zöld alma, valami érett paprikára emlékeztető valami, ami nem tévesztendő össze az éretlen kékszőlőkből készült borok szidalmazására használt paprikássággal. Abszolút különleges és szokatlan, mondhatnám, ha nem emlékeztetne messziről a fentebb ugróhivatkozott Matosevicre. Komoly test, sok-sok zamat, végtelen tisztaság. Hosszú és gazdag. Annak, hogy csak 7 pontot kap, és nem eggyel többet, egy oka van: az az alkohol sajnos kicsit több a kelleténél. Keressék okvetlenül, ha arra járnak.
Clai Sveti Jakov Malvazija 2007
2010.01.14. 08:00 AG 2.0
11 komment
Címkék: horvátország hétpontos 2007 malvazija clai
 
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
muskotály küvé 2010.01.14. 11:55:41
muskotály küvé 2010.01.14. 11:57:54
nincs a címkén még valami támpont?
AG 2.0 · http://albertgazda.blog.hu 2010.01.14. 12:04:10
manjada.org/2009/04/preserving-signature-of-nature-clai.html
pinotnoir_777 · http://murtzi.blog.hu/ 2010.01.14. 13:07:59
És volt Clai, aki nem volt eredetileg benne a programban, de egy étteremben kóstoltuk egy borát, és az annyival több, érdekesebb volt mint bármi más amit addig kóstoltunk, hogy másnapra bejelentkeztünk hozzá. Gyönyörű, élettel teli, teljesen egyedi, de perfekt borokat kóstoltunk, nekem legjobban a Teranok jöttek be. Gyönyörűek a címkéik is, családi archívumból vett régi fotókkal.
Akkor azt tervezték hogy falusi vendéglátás keretében majd főznek is a vendégeiknek, meg megismertetik őket a szőlőmunkákkal is.
amúgy egy világot járt és nagyon szimpatikus embert ismertem meg signor Clai-ban.
Mellesleg megdöbbentő volt, hogy az összes termelő család olasz, még ha némelyiknek már nem is úgy hangzik a neve, kiderült, hogy a termelést az olasz nagyapa kezdte. Korábban Isztria ugyebár Olaszországhoz tartozott. Még mindig vannak megdöbbentően kiürült falvak: dombtetőkre épült varázslatos kis középkori mini-városkák, amik szinte üresek, mióta az olaszokat elüldözték. Most pozitív trend, hogy egyre több egykor elüldözött család visszatelepül és gazdálkodik, vagy legalább nyaralóként felújítja ezeket a csodás régi épületeket.
Mindenkinek ajánlom Isztria belsejét és Clai-t!
Még van tőlük egy 2004-es Teranom, kíváncsi vagyok rá, lassan időszerű lesz bontani.
zoranka · http://www.pecsiborozo.hu 2010.01.14. 14:57:14
Itt van még a kistérségről több infó: www.istra.hr/buje/en/region_of_buje/krasica
muskotály küvé 2010.01.14. 15:57:00
:)
"Korábban Isztria ugyebár Olaszországhoz tartozott" - amennyire tudom ez így csak egy rövid időszakra igaz, pl. az I vh. előtt a Monarchiához tartozott, de az tény, hogy nagyon sok olasz élt, akik nagy része a Jugoszláviához csatolás után elmenekült.
A szekérutas étteremre nem emlékszel, merre volt?
muskotály küvé 2010.01.14. 15:57:40
pinotnoir_777 · http://murtzi.blog.hu/ 2010.01.14. 16:01:35
Ha eszembe jut az étterem neve, helye, megírom, meg az olívaolajast is.
Néhány temetőbe betérve a 100-200 éves sírokon csak olasz neveket találtunk.
muskotály küvé 2010.01.14. 16:38:27
Én szinte csak olasz nevekkel találkoztam mindenhol; szinte mindenkinek vagy a vezeték-, vagy a keresztneve, vagy mindkettő most is olasz. Sok újabb síron is olasz (esetleg horvát fonetikával írt pl. Đorđo) nevek voltak, stb., tehát vitán felül legalább annyira olasz, mint horvát "hatású" a hely - de amennyire én tudom, Olaszországhoz konkrétan csak rövid ideig tartozott. Ebből a szempontból nekem kb. olyan a hely mint Erdély. De nincs jelentősége.
muskotály küvé 2010.01.15. 19:55:17
foldszint.blog.hu/2010/01/15/az_a_szep_sargaszold_fu
Az egyik linken vannak termelők, hátha eszedbe jut :)
pinotnoir_777 · http://murtzi.blog.hu/ 2010.01.20. 09:09:50
Az olívaoljajs az beugrott, Ipsa az. Lélegzetelállító maga a hely is, olyan meredek helyen van, hogy szinte szédültünk, amúgy egy gyönyörű sokszázéves kőépület. Ahogy emlékszem kb 5-6 különböző olajuk van a kis méret ellenére.
Az étterem sajnos még nem ugrott be. De voltunk a Zigantéban is, az is elképesztő volt. Ők alapból arrafelé a legfontosabb szarvasgombás cég, el lehet képzelni, mit művelnek az étteremben a nemes alapanyaggal:)
Meg voltunk a Konoba Astareában: eredeti, családias kiszolgálás, nagyon jó friss tengeri étkek.