A borhétvége már pénteken elkezdődött, jelentős intenzitással, a városligeti Pannon Bországgyűlést térképeztem fel, onnét gyorsjelentek kissé megfáradtan. Nyolc standon néztem, néztünk szét, sokkal több érdekelt volna, de hát ember tervez, alkohol végez. Elöljáróban annyit, sok jó bor került a poharamba szerencsésen, megvolt a Pannon Bormustra két kategóriagyőztese és championdíjasa is. Egy-egy tételt emelek ki borászatonként, hátha érdekes így. A pohárról külön meg kell emlékezni: a szervezők jól bevált ötlete nyomán Riedel kóstolópoharat is lehet vásárolni, csupán 950 forintért, nem kérdés, hogy nagyon megéri.
Az Erdélyi Fejedelmek Borainál kezdtünk, a lírai név mögött a gyulai Vinternational rejtőzik, erdélyi és romániai borokkal foglalkoznak elsősorban, most a Rékás Pincészetet (aka Cramele Recas) menedzselik erősebben. 700 hektáros nagybirtok ez a Rékasi borvidéken, Temesvár közelében. Több mint húsz országba exportálnak, nagy mennyiségben készítik tiszta ízű, megbízható minőségű, jó árú boraikat. 2008-as királyleánykájuk halvány aranyszínű, illatos és üde darab, hibátlan mestermunka.
A soltvadkerti Font Sándor munkásságát évek óta nagyra becsülöm, éppen egy Pannon Bországgyűlésen ismerkedtem meg vele és boraival. A 2008-asok is pontosan ugyanolyan jók, mint a 2006-osok vagy a 2007-esek voltak, a kövidinkától az irsai olivérig. Ezúttal a cserszegi fűszeres tetszett a legjobban, örültem gazdag, a gyümölcsös-virágos jegyeken túlmutató illatának, teltségének.
A tarcali Gróf Degenfeld is régi kedvenc, a publikum az etalonnak számító félszáraz muscat luneljét – magyarul: sárgamuskotályát – ismeri leginkább. Az első igazán komoly száraz fehérboruk a 2006-os fahordós furmint volt. Egy nagy korty alapján úgy tűnik, a 2007-es méltó utód, felülmúlja elődje teljesítményét, 7 pontra biztosan jó lesz, lehet, többre is. A furmint nehéz ügy, gyakran előfordul, hogy a nagy alkoholt és a szigorú gerincet nem támogatja eléggé színes tartalom. Itt erről szó sincs, illatában nagyon szépen van egyben a hordó, az ásványosság és a gyümölcsösség, szájban telt, nagy, jól strukturált, de finom is.
A Tornai Pincészet az utóbbi években robbant be, beért Várszegi György borász munkája, összeállt a szortiment, ami olcsó, az is jó, ami drágább, az nagyon jó. A Top Selection sorozat 2006-os évjárata sokakat levett a lábáról, engem is, a 2007-es széria rátett egy lapáttal. A mustrára benevezett tételek mindegyike csúcsbor lett, a grófi juhfark pedig megszerezte a kategóriagyőzelmet is. Nagyon szép, kemény, férfias bor, de még jobban ízlett az Aranyhegy Olaszrizling. Elsöprően gyümölcsös-minerális illlatát gazdag ízek kísérik, széles is, magas is, hirtelen nem is tudom, készült-e már ennél színvonalasabb olaszrizling Magyarországon – mégis: Légli Ottó 2007-es Banyászójával vethető össze –, ráadásul négy vacak kóstolójegyért akár egy decilitert is meg lehet inni belőle.
A Monarchiánál mi mást kóstolna az ember, mint Kovács Nimród Winery-bort – a kereskedés neve maradt, az egri borászaté megváltozott –, fehér körön természetesen chardonnay-t. A 2007-es Chardonnay Battonage is bekerült a legjobb húszba a már többször hivatkozott versenyen, nem érdemtelenül. Tavaly nyáron jártam a pincében, még az azóta távozott Pók Tamás kalauzolt, több hordóból is megízleltem a chadonnay-t, ígéretesek voltak. Azóta nem rontottak el semmit, az ígéret valósággá vált.
Az izsáki Gedeon Birtok 2008-as rajnai rizlingjét pont ezen a héten méltattam, a pince teljes sorának legszebb darabjához volt szerencsém, ezt most megállapíthattam. Egy esélyes vetélytársa van, mégpedig a pezsgő – vagy habzóbor, vagy mi –, olyan finoman frissít, hogy csak. Illatos, lendületes, buborékjai szépek, szesze nem sok, nem is kell, a nyár perfekt itala.
A szekszárdi Szeleshát Szőlőbirtok mostanában indult, elég gyorsan berobbant igényes boraival. Most volt hozzájuk szerencsém először, a múzeumban kimaradtak, bejött a sor. A leginkább a HáromFiú névre keresztelt vörös házasítás tetszett, nagyobbik fele merlot, kisebbik fele kékfrankos és cabernet sauvignon, jól eltalált arányokkal. Szép rubinvörös színe evidencia, illatába frappánsan besimult a fa, a gyümölcsök mellett a roppant rokonszenves fűszeresség dominál. Nem kicsi, de nem is nehézkes egy cseppet sem.
A Sauska Pincészet alaposan megmozgatta Villányt, újra kell definiálni a sztenderdeket alighanem. A koncepció egyértelmű, jó borokat készíteni minden kategóriában, minden a helyén, minden működik. Újvilág Magyarországon – de ezt tessenek okvetlenül pozitívan értelmezni. A 2000 alatti portugiesertől a 15 ezres Cuvée 5-ig hibátlanok és karakteresek a borok. A 2006-os Cuvée 7 Villánynak novemberben 9 pontot adtam az Alkeszen, a bormustra bírái most championdíjassá emelték. Péntek este nála is jobban lehengerelt a dettó 2006-os Fekete-hegy Cabernet Franc. Szenzációsan komplex illat, leírhatatlanul rétegzett ízek, bár magas, mégis tolerálható alkohol, meleg karakter, hűvös elegancia. Nagy bor. Utána már nem is kellett semmi más.
A Pannon Bországgyűlés szombaton és vasárnap is nyitva van délelőtt 11-től éjfélig, de a 7x7-ről és a Kárpát-medencei borászok találkozójáról se feledkezzenek meg. Fogják a poharukat, és igyanak sokat.