A Niepoort iránti rajongásomat egyszer már megénekeltem, egy bécsi kóstoló végére tette fel a markáns pontot a portói borház sora. A legérdekesebb az volt, hogy nemcsak a fortifiedok ízlettek rettenetesen, hanem a száraz vörösök is. Utóbbiak kultusza nem annyira régi a Douro völgyében, ahogy Tokajban, ott is az utóbbi egy-két évtizedben jöttek rá, hogy az édes ma már nem elég a világ kézben tartásához. Néhány héttel ezelőtt, amikor F. Kapus kolléga bécsi kirándulásra indult, megkértem, hozzon vagy két Niepoortot, egyet lentről, egyet középről vagy fentről. Első körben a tíz euró alatti Fabelhaftot vertem csapra, hozta az 5-6 pontot visszakézből, másodjára a sokkal tekintélyesebb Redoma került terítékre, méghozzá közvetlenül a minap mennybe menesztett Fonterutoli Chianti Classico 2006 után. A Redoma nem a csúcsok csúcsa, a Charme és a Batuta felette van, de harminc-egynéhány euróért kell tudnia valamit. Tud. Ez volt a Niepoort első asztali vörösbora, a 90-es évek eleje óta készítik, elsősorban tinta amarelából, tinta rorizból és touriga francából,. 60-120 éves szőlők, francia hordók, 20 hónapos érlelés, minden, amire a legigényesebbek is büszkék lennének. Mély szín, még mélyebb illat. Érett, meleg, portóis-amaronés karakter, színesen, színvonalasan. Szájban hatalmas test, rengeteg krémesség, észrevétlen alkohol, csak 14-es, nem kell több. Hihetetlenül arányos, cserei finomak, savai diszkrétek, de elegendőek, zamatai gazdagok, utóíze tekintélyes és száraz. Intelligens bor. Erős 8 pont.
Niepoort Redoma 2006
2010.01.02. 08:00 AG 2.0
3 komment
Címkék: 2006 nyolcpontos portugália niepoort
 
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Szomjas Gödény · http://szomjasgodeny.hu/ 2010.01.02. 12:01:52
2) Kíváncsi lettem!
Ilyenkor mindig az jut az eszembe, hogy ha lehet touriga francá-val, meg amarelával egyértelműen és vitathatatlanul szép borokat csinálni (mert úgy gondolom, hogy a 8 pontot már nehéz kétségbevonni), akkor simán van helye a nap alatt a hazai bikavéreknek, kadarkáknak, kékfrankosoknak, furmintoknak, hárslevelűeknek és egyebeknek.
Minden bizonnyal lassabban szokja meg a piac, de ez inkább idő kérdése, ha megvan a minőség, asszem. (Ráadásul a kékfrankos meg a kadarka amúgy sem hungarikum.)
Szomjas Gödény · http://szomjasgodeny.hu/ 2010.01.02. 12:07:00
Ezek azok a mediterrán borok, amikben sok a napfény, szelíd a tannin, és valahogy itatja magát, de mégis a komoly borok közé sorolná az ember, nem a hétköznapi ivóborok közé.
Azt gondolom, hogy ez szinte már egy piaci résnek is tekinthető a nemzetközi kínálatban is, és itthon is tudnak/tudnának hasonlókat.
Igyekszem előtúrni az elkövetőt és a terméket is a szekrényből.
AG 2.0 · http://albertgazda.blog.hu 2010.01.02. 12:20:16
alkoholista.blog.hu/2005/12/28/portugal_leszek