Volt elég régen egy bejegyzésem arról, milyen pofátlanul árazzák itt-ott a külföldi borokat, már akkortájt azt ígértem, elmesélem, mit gondolok a történet másik feléről, ami nyilván sokkal több embert érdekel ebben a szubkultúrában. A túlárazott-túlárazás kifejezés használatának gyakorisága az olyan alapszavakéval vetekszik általában, mint a sav és a tannin, vagy a vörös és a fehér, nálam azonban eddig csak egyszer-egyszer fordultak elő, akkor is, hogy úgy mondjam, pikírt-gunyoros szövegkörnyezetben. Megvan ennek az oka.
Az ilyenkor indokolt történeti visszatekintés jegyében elmesélem: amikor a 90-es évek elején elkezdtem finomakat fogyasztani, 500-600-ba fájt egy Gere-kékoportó vagy egy Bock-kékfrankos, de olyat nyújtottak, amit addig semmi a közértből. Előttük bizonyára nem figyeltem eléggé, mert utóbb találtam olcsóbbakat is a marketekben, ha az ember kikupálódott valamennyire, kétszázig is lemehetett, mondjuk egy-egy nagyrédei fehér kedvéért. És muszáj volt szemet vetni drágábbakra is hamarosan, ünnepi alkalmakkor kifizettük a kétezret vagy a még többet a déli cabernet-ért vagy az északi aszúért. Ha nem ment egyedül, összedobtuk a pénzt, de kellett legyen csúcs a borozások végén. Nem emlékszem pontosan, mikor szabadult el a pokol, mikor kezdtek tömegek felülni a vesszőparipára, azt is csak körbeírni tudom, a túlárazásos kritikáknak miért pont a villányiak lettek a célpontjai. Hajamos vagyok azt gondolni, azért, mert legjobbjaik rövid idő alatt hihetetlenül sikeresek lettek. Forradalmi időkben így megy ez: az ébredő közönség úttörői kedvencet választanak maguknak, akik meg utánuk jönnek, azoknak megfelel elődeik választása.
Tény, hogy nem annyit lehetett és lehet keresni egy kilogramm szőlőn Villányban, mint bárhol másutt az országban. De hát Bordeaux-ban vagy Burgundiában is nagyobb a bekerülési és az értékesítési pénzek különbsége, mint a Rajna-vidéken vagy Dél-Tirolban. A bor nem pusztán szőlő, pince, technológia és élőmunka, az értéke és az ára annyi mindenből adódik össze, hogy felsorolni is tereh. Koránt sem tartozom abba az ultraliberális körbe, amelynek vehemens szószólói szerint a piac minden kérdésben értelmesen képes dönteni. Mégis azt gondolom, ezen a területen is érvényes az axióma: csak addig lehet valamit eladni, amíg van rá kereslet. Amíg sokan vannak, akik megfizetik a csúcsborokat, addig sok fog készülni belőlük.
Vissza-visszatérő felvetés, hogy a magyar presztízstermékek mit sem érnek hasonló árképzésű külföldi riválisaik mellett, mi több, öteurós toszkánok és tízeurós chileiek verik a tízezer forintos magyarokat. Ez ostobaság. Elég sok bort megittam középhosszú pályafutásom során, még többet megkóstoltam, a lehető leghatározottabban állítom: a magyar bor minden kategóriában szinkronban van riválisaival. A tízeurósban éppúgy, mint az ötveneurósban. Hogy kezünk ügyébe akadhatnak hazai tételek, amelyek elesnek a harcban, természetes: hiszen ami nem sikerült, ami nem elég jó, azt is olyan külföldivel hasonlítjuk össze, ami ezzel szemben jó. Még egy ide passzoló momentum: szokás búslakodni amiatt – szemforgató módon –, hogy a magyar bort ennyiért nem lehet eladni külföldön. Búsuljon emiatt a ló, az, akinek hét anyja van, meg az, akinek gondja van ebből. A magyar bort a magyaroknak kell meginniuk. Ahogy a svájciak és az osztrákok teszik. A világhódítást napoljuk el, vagy ha muszáj, próbálkozzunk tokajival.
Eszem ágában sincs azt állítani, hogy minden rendben van, a struktúra egészséges, minden fillért arra költünk, amire érdemes, és nyakunkon a Kánaán. Messze vagyunk a beteljesedéstől. Azt viszont mondogatom: az a baj, hogy az emberek úgy hiszik, minden problémának meg kellene oldódnia az ő életükben. Nem megy. Vannak generációkon átívelő folyamatok. Ha azt nézem, honnan indultunk – sokat haladtunk. Ha azt, hova lenne jó eljutnunk – mintha az alagút vége sem látszana. A rendszer most épül, a hagyományok most születnek, az értékek most árazódnak be. Emiatt felelőssége is van mindenkinek, és nem is kevés. A fogyasztónak is, a termelőnek is. Fogyasztóként termelőpárti vagyok – értem, hogy ez nem feltétlenül normális –, úgy érzem, a borász többet kockáztat és több értéket teremt, ha teremt. Ha ebből van haszna, nem bánom. Ha extrahaszna van, azt sem bánom. Ha át akar verni, lelepleződik úgyis. Ezzel együtt nincs kétségem abban a tekintetben, hogy a túlnyomó többségük nem ellenségem.
Az én poharam általában félig tele van – és nem félig üres –, ezért azt remélem: a kollektív bölcsesség apránként kiokoskodja, merre érdemes menni, mit helyes támogatni vásárlásainkkal. Meg hogy mit nem szabad, függetlenül attól, kétszázat, kétezret vagy húszezret kérnek érte. Mindenkinek a fejében megvan a lélektani határ. Összességében is más egy átlagos brit, német vagy magyar borbolond vásárlóereje – zárójelben: innen nézvést mégis drágább a negyveneurós hazai, mint az ennyibe kerülő külföldi –, és mi sem vagyunk egyformák. Nálam háromezer környékén van a K-pont napjainkban. De tisztában vagyok azzal is, hogy az élményt és a kultúrát másmilyen számrendszerben mérik.
akov · http://borrajongo.blog.hu 2011.03.08. 09:24:38
A válság miatt a pincébe beragadt borokat, azért szivesen adnák el külföldön a borászok, hidd el. De nem tudják, mert nincsen exportpiacunk. Sebaj, majd mi megisszuk olcsóbban. Egyszer. Talán időben.
zoli 2011.03.08. 09:53:19
Daeril 2011.03.08. 10:20:44
Magyarbormegivás: jelenleg "rokonaim és üzletfeleim" körében a lélektani határ nem 3 kFt, hanem inkább 1000 maximum. De sokkal jobb ha kijön az áru 800-ból. A keresleti oldal nagyon szűk, így 10% munkanélküliség környékén.
pekkerály 2011.03.08. 10:47:41
demisec · http://thepit.blog.hu 2011.03.08. 10:48:02
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.08. 10:49:34
Szóval...
Akov nagyon okosan leírta, hogy sok magyar termelő az exportot egyfajta menekülőútnak látja. Vagyis, ha a bort nem veszi fel adott áron a belföldi piac akkor meg kell próbálni a fizetőképes külföldi piacon értékesíteni az amúgy nyakukon maradó bort.
Ez szerintem is egy beteg helyzet. Mondhatni ostobaság. Az export hihetetlenül nehéz terep. Márkát építeni, versenyezni egy olyan piacon ahol sokszáz éve töretlenül komoly minőséggel és mennyiséggel van jelen a konkurencia nagyon nehéz. Az árverseny szükségszerűen a trükközés, pancsolás és az alsó polcok irányába visz. A minőség pedig önmagában kevés a gyors sikerhez. Évtizedeken át keményen dolgozni és lemondani a nyereségről pedig kevesen hajlandóak.
A belföldi piac pedig nemhogy beteg, de szinte már a klinikai halál állapotában van.
A 18-19. században (az adatok forrásonként kissé eltérőek lehetnek) 10-12 millió hektoliter volt a magyar bortermelés 550 ezer hektáron. Ebből úgy 7 millió hektolitert becsülettel megivott a 8-10 milliós lakosság.
Manapság alig 70 ezer hektáron termelünk cirka 4 millió hektolitert amiből mi immáron 10 millióan megiszunk úgy 2.5 millió hektolitert.
Ezeken a számokon lehet vitatkozni, de nagyságrendileg ez a helyzet és a probléma veleje látszik is. Túl sok szőlőtermelésre kiválóan alkalmas terület hever parlagon (eltérő becslések szerint is mondjuk 50-100 ezer hektár) és túl kevés bort iszunk (cirka 4 millió hektoliterrel).
Bár a témát illetőleg irrelevánsnak tűnik, mégse lépjünk át a parlagon heverő területek és az ezzel együtt járó agrármunkanélküliség valamint a bortermelésre hivatott régiók fejletlenségének problémáján. Ugyanis az a szőlőmunkás, agrárvállalkozó vagy bárki más aki szőlővel, borral foglalkozik közvetve avagy közvetlenül az sokkal esélyesebben lesz borfogyasztó mintha a szőlő és a bor nem lenne az élete szerves része. De ez a téma megérne egy külön fejezetet. A lényeg az az, hogy ha a bortermelés nem része az életünknek akkor a fogyasztás sem lesz. Vagyis a működő borgazdaság szükséges de messze nem elegendő része az egészséges belföldi borpiacnak.
A másik és nagyobb probléma az tehát egyszerűen az, hogy meg kellene innunk 400 millió literrel több bort évente. Számolja ki mindenki kedve és tudása szerint, hogy ez fejenként, családonként mennyit jelent. A borgazdaságnak ez hatalmas mennyiség és nagy többletbevétel lenne, egyénekre lebontva viszont nem egy rettenetesen nagy szám.
Az árazásnak és a minőségnek, valamint a belföldi marketingnek döntő jelentősége van. Közhely, de olcsóbban kellene, jobb borokat a piacra hozni. Amíg ez nem történik meg addig egy helyben toporgunk. Termelői szemszögből egy olyan csónakban ülünk ahol mindenkinek kicsit jobban kellene húzni, hogy közösen jobban haladjunk.
Viszont a húzóképes evezősök leginkább a saját köldöküket nézegetik és a legkevésbé sem foglalkoznak azzal kérdéssel, hogy a piacfejlesztés érdekében olyan minőséget palackozzanak olyan áron ami visszacsábítaná a borról már generációk óta leszoktatott potenciális fogyasztókat.
A legtöbb komoly volumenben bort termelő magyar gazdaság presztízskérdést csinál az árazásból. Leginkább azért mert gondolkodás nélkül elfogadják azt a (borhoz amúgy nem értő) marketinges paradigmát, hogy ha alacsonyan árazzák be a boraikat akkor szükségszerűen bennragadnak az adott árszegmensben.
A nagytermelők egész egyszerűen nem értik meg, hogy ma Magyarországon elsősorban a fogyasztói bázist kellene növelni azért, hogy évek múltán a megnövekedett fogyasztói tábornak a fizetőképesebb szegmensének jobban el tudják adni az akkor prémium árazású és különleges minőségű boraikat. Mindenki eszetlenül nyírni akarja a szerencsétlen birkát miközben a szerencsétlen jószág éhen és szomjan hal. Miközben méltatlankodnak és sopánkodnak, hogy kicsi a piac. Hát igen, ha a presztízshajhászás és a rövidtávú egyéni érdekek miatt körülrajzolják magukat akkor tényleg lehúzhatja a magyar bor a rolót.
osborne 2011.03.08. 11:15:12
Amíg a magyar átlagfizetésekhez képest az 1000-2000 forintos beugró borok is drágának számítanak, sosem lesz áttörés. Abból a pénzből mást vesznek inkább, ez a fájdalmas realitás.
hegyaljai 2011.03.08. 11:35:57
Ami felül van az a rendszerváltás egyik sikertörténete, a családi pincészetek égbetörő árai. Vitathatatlanul az ő minőségük és borfilozófiájuk a nagy borelőállító-kereskedő cégek átlag borainak minőségét is maguk után húzzák. De az év borászai választás jelöltjei, és nyertesei is szembetalálkoznak azzal, hogy kevés bort lehet ma belföldön, és külföldön magyarként 2.000 Ft/palack feletti áron eladni. Tehát megjelentek a boraikkal az élelmiszerláncokban azok az első családi pincészetek, akik a 200-300 ezer palack/éves forgalmuk mellett a gasztronómia és a borszaküzletek felvevő képességének korlátjaiba ütköztek.
Persze a láncok az egy más világ, ott a bornak nemcsak jónak kell lenni, egyenletes minőségűnek, de a nagy mennyiséggel, több ezer hektoliterig szállítókésznek kell vele maradni, hetente akár kétszer is bolti mélységig eljutva. Az ár lehetőleg legyen olcsóbb mint a kannás boré, vagy pedig egy sajátos kereskedelmi számmisztika szabályai lépnek éltbe. A pezsgő akkor kerülhet a polcra, ha nem több az ára mint 399 Ft/palack, a félédes-vörös pedig ha 199 Ft/palack.
Az aki pedig olyan bátor, hogy ugyanazt a bort, ugyanazzal a címkével több láncnak is szállítja, máris az árengedmények dzsungelében találhatja magát. A lánc beszerzője ismeri a konkurencia árrését, és eladási árát, tehát rögtön kiderül, hogy melyik szállító ad el bort olcsóbban a másik láncnak. Erre "sérelemre" csak újabb árengedmény jelenthet megbocsátást, majd egy öngyilkos árengedmény spirál következik. Kiszállni belőle két okból sem könnyű, egyrészt a volumen miatt, másrészt mert az elmúlt időszakban az élelmiszerláncnak adott marketing hozzájárulások - a mindkét fél által nyilvánosan tagadott polcpénz - így odavész.
Egyre nagyobb vevők álltak szembe egyre kisebb termelőkkel, ez volt a 1990-es évek jellemzője. A mi magyarok, mindig is híresek voltak a rossz szervezhetőségünkről, azt mondják "két magyar három párt", és egyébként is "dögöljön meg a szomszéd tehene is". Széthordták a jól-rosszul működő TSz és állami gazdasági borászatok nagy részét, alig akadt túlélője a vagyon nevesítésnek nevezett szabad rablásnak. Nem csupán a piacvesztés volt ezen szétesés oka, de a kárpótlási jegyekkel történő manipulációk révén nem a korábbi beszállítók lettek a jogutód kis cégek tulajdonosai. Azóta pedig csak szép szavakat lehet hallani a pinceszövetkezetről, vagy tisztességes hosszútávú felvásárlási szerződésekkel megalapozott újabb integrációkról. Ami a gyakorlatban történt, az kevés a felvásárlási biztonsághoz szokott szőlőtermelők bátorításához, hogy igenis érdemes szőlőt eladásra termelni.
Az árakat inflációkövetően módosítani szükséges, de a többi megállja a próbát!!
kezdő alkoholista · http://physicist-student.deviantart.com/gallery/ 2011.03.08. 11:36:46
Félig OFF:
Én azért itt is érzek egy kis gondot (és nem az adatokkal vitatkozom, csupán egy problémára hívnám fel a figyelmet):
Egykor
10-12 millió hektoliter 550 ezer hektáron,
most (amikor már terméskorlátozás van sok helyen)
4 millió hektoliter 70 ezer hektáron.
Nem kell matematikusi diploma, hogy lássuk a gondomat. Például a "bor"-gyárak (50 Ft-os PET-palackos, borszínű folyadékgyárak) tevékenységét.
ON:
Albert, mindig lenyűgöz az optimizmusod. A jelenlegi "kollektív bölcsességben" reménykedni elég hihetetlen. Beszélgettél manapság egyetemistákkal? Úgy értem, hogy sokkal, amikor a merítés tükrözi az átlagot... Nehezemre esik bennük és a bölcsességükben reménykedni. :-/ De igyekszem tenni az ügy érdekében a magam karnyújtásnyi körén belül.
tunderninja 2011.03.08. 12:02:10
demisec · http://thepit.blog.hu 2011.03.08. 12:40:09
AG 2.0 · http://albertgazda.blog.hu 2011.03.08. 12:42:25
hát ez egy érdekes egybeesés :) és akkor ide is linkelem:
tancolomedve.hu/atfogo-irasok/440-szukseg-van-e-draga-magyar-borokra
kezdő alkoholista · http://physicist-student.deviantart.com/gallery/ 2011.03.08. 13:32:24
"Then let us hope, that I was wrong."
Üdv:
Tomán János, egyetemi hallgató
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.08. 13:35:54
A Somlón például a filoxéra előtti időszakban a hegy derekán egy hektárról úgy 1000-1200 liter a lankásabb "nagy" hozamú területeken pedig 2000-2500 liter bort szűrtek. Mindezt 8-10 ezer tőke/hektár sűrűséggel.
Manapság a szigorúnak mondható és sokak által kigúnyolt terméskorlátozást alkalmazó gazdák egy hektárról 2500-3000 liter bort szűrnek (cirka 5000-6000 tőke/hektár-os ültetvényeken). Az olcsóbb tömegborokat készítő birtokokon simán 7-8000 litert is letermelnek (akár 4000 tőkén hektáronként)
Vagyis a 19. században még az olcsó, akkoriban vékonynak tartott tömegborok is lényegesen tartalmasabbak, gazdagabbak és mondjuk ki jobbak voltak mint manapság a drága presztízsborok.
Ezek az adatok magukért beszélnek. Ócska átverés áldozata a mai magyar borfogyasztó.
Benikuty 2011.03.08. 14:56:04
Albert, jó a cikk, csak a fájdalom küszöbben nem értünk egyet, most sem. Nálam sokkal alacsonyabban van, és volt akkor is, mikor jól ment.
valuka · http://www.borkem.hu 2011.03.08. 15:22:19
"Fogyasztóként termelőpárti vagyok – értem, hogy ez nem feltétlenül normális –, úgy érzem, a borász többet kockáztat és több értéket teremt, ha teremt. Ha ebből van haszna, nem bánom. Ha extrahaszna van, azt sem bánom. Ha át akar verni, lelepleződik úgyis." - Ezekkel a mondatokkal teljesen egyetértek. Ha egyszer pórul járok egy borral egy termelőtől, valószínűleg próbálok egy másikat is. Ha azzal is, akkor viszont már nagyon meggondolom a harmadikat. Az, hogy ezen mennyi haszna van neki, az ő dolga. Az, hogy megveszek-e egy üveg bort az áráért, az meg az enyém.
Nagyon sok pincészet jelent meg az utóbbi pár évben teljesen korrekt 2000 forint környéki borokkal, ez a tendencia nekem nagyon tetszik. Az is, hogy nagyon sok 1000 forint körüli jó bor akad. Természetesen én is vásárolok drágábban is, mert elsősorban kíváncsi vagyok rá. De a 10000 forint körüli palackárakkal nem tudok mit kezdeni, azokat a tételeket egyszerű fogyasztóként nem tudom elérni.
De szerencsémre (szerencsénkre), nagyon sok egyéb tétel van jelenleg is a piacon, ami töredékárért is teljes élményt nyújt számomra. Úgyhogy én azokat veszem meg.
2011.03.08. 16:38:33
ezt igazából honnan tudjuk? mármint osztani még én is tudok, értem a mennyiségek kontra tőkék száma hányadost, de honnan tudjuk, hogy konkrétan "tartalmasabbak, gazdagabbak és jobbak" voltak a borok 200 éve?
shiraz 2011.03.08. 18:02:35
olcsó bornak kérdéses az élettani hatása...
sok időm lenne írnék esszét, de így csak egykét dolog: magas kén - alkohol lassabban bomlik le a szervezetben, mindeféle segédanyagok mit okoznak a szervezetünkben? tudja mindenki mik vannak sok helyen használatban? körül lehet nézni itt: www.boraszatisegedanyag.hu meg még soksok más kereskedőnél.
ja, mi az hogy drága? a magyar tej is állítólag drága, meg a hús stb.. a tisztességtelen verseny az fojtja meg. ez igaz a magyar borra is. lásd olasz lédigimport és bárhogyan készített messzről származott borok a szupermarketekben.
bortitys 2011.03.08. 18:41:22
Zephyrke 2011.03.08. 19:02:13
Ha meg fáj a fejed, vegyél be Saridon-t. Csak ne borra! Inkább igyál vizet
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.08. 19:32:47
Tudjuk, hogy a tőkénkénti terhelés a mostani hozamkorlátozott tőkéknek is a töredéke volt. Tudjuk, hogy a növényvédelem nem gátolta az érési folyamatokat. Tudjuk, hogy fej vagy bakművelést alkalmaztak. Tudjuk, hogy mi volt a szüret legkorábbi időpontja. Mindebből könnyedén következtethetünk arra, hogy komoly mustfokkal a teljes érettségben szüreteltek nagyon keveset.
Daeril 2011.03.08. 19:39:36
Úgylátszik nem sok minden változott az elmúlt 150-en évben.
OFF: A könyv megvan elektronikus formában is, érdeklődőknek szíesen elküldöm mailban.
Benikuty 2011.03.08. 19:54:31
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.08. 20:33:39
A vízzel felöntés azért megér pár szót. Eleve nem ördögtől való dolog a törköly vízen való fordítása. Megvolt az így készült italnak mindig is a szerepe és fogyasztója. Úgy hívták, hogy lőre vagy csigere. A kapások és más napszámosok itala volt ez. Ráadásul rossz sem lehetett, mert egy 24-28 fokos must cefréje még vízzel felöntve is többet tudhat mint sok manapság minőséginek tartott szőlő.
Másrészt hegye válogatta akkoriban is, hogy mennyire volt szokásban a vizezés. A Somlón például nagyon keményen büntették akit ilyenen kaptak és nem is volt igazán elterjedt errefelé az ilyen trükközés.. Egészen korunkig, amikor is törvényesen és hatósági bátorítással a hegybíró áldásával lehet frankón pancsolni :(
kezdő alkoholista · http://physicist-student.deviantart.com/gallery/ 2011.03.08. 20:56:07
Daeril 2011.03.08. 21:19:27
zoli 2011.03.08. 21:27:01
zoli 2011.03.08. 21:36:00
mit is mondjak, voltam Zágrábban, ahol biodinka előadás, kóstoltaók sora vonult fel.
Maradjunk annyiban, hogy örüljünk a ténynek, hogy nem mindenki olyan kőbaltás felfogásban értelmezi az egészet, mint a Radikon pince vagy Dario Princic, mert az egy falusi borversenyen se üti meg a bronzérem kategóriát, ellenben Clemens Busch vagy a bosnyák Brkic pince tudja használhatóan is értelmezni a - kőbe nem vésett - tanokat...
Nagyon Vörös Aszú 2011.03.08. 21:58:04
shiraz 2011.03.08. 22:29:34
shiraz 2011.03.08. 22:30:19
Bandúr Kandi 2011.03.08. 22:36:19
zoli 2011.03.08. 22:36:30
ambrusqkac 2011.03.08. 22:39:04
Az export oka egyszerű: Magyarországon "löncskultúra" van. Nincs elég fogyasztó az egy-két ezer forint és afölötti borokra és sajnos akármennyire azt gondolják páran, hogy belföldi kampányokkal a helyzet sokat javulhat, ez nem ilyen egyszerű. Az embereknek max fröccsre van pénze.
Egyre több minőségorientált kispincészet jelenik meg, miközben a mondjuk 2000 forint feletti borokat rendszeresen fogyasztók száma évek óta stagnál és kevesebb mint százezer főből áll. Kell az export és kell a külföldi image-építés, mert másképp nem tudnak növekedni ezek a birtokok. A külföldben nagy lehetőség van nem csak az export miatt, de turisztikai szempontból is.
Bandúr Kandi 2011.03.08. 22:41:59
hegyaljai 2011.03.08. 22:49:16
Dubito 2011.03.08. 22:49:45
mossberg operator 2011.03.08. 22:59:58
shiraz 2011.03.08. 23:06:45
Zephyrke 2011.03.08. 23:07:21
shiraz 2011.03.08. 23:08:25
shiraz 2011.03.08. 23:08:59
ambrusqkac 2011.03.08. 23:12:33
Tegyük fel, hogy évente 50000 palackot termelsz és palackonként van átlag 100-200 forint hasznod (feltéve ha eladod a bort és ki is fizetik), amiből finanszírozni kell a közvetett/fix költségeidet (pl: beruházások, hitelek, marketing egyéb pinceköltségek) és még adózni is kéne.
dr. Trebitsch 2011.03.08. 23:12:54
ambrusqkac 2011.03.08. 23:16:45
zoli 2011.03.08. 23:22:53
CDX 2011.03.09. 00:06:03
megint 2011.03.09. 00:12:48
hegyaljai 2011.03.09. 00:34:17
borzzz 2011.03.09. 01:47:44
(Tény, hogy nagyon súlyos gond nálunk az alkoholfüggőség, de az érintettek legalább 90%-ban nem "európai értelemben vett" bort isznak, hanem tudjuk, miket.)
De hová tűnt Columbo felesége? 2011.03.09. 01:56:33
Csak egy apró megjegyzés: tök véletlenül tévedtem ide. Nem bántam meg.
ON:
@hegyaljai:
@ambrusqkac: Én azt már hallottam, hogy löncshús, de továbbra sem határoztad meg, hogy mi az a "löncskultúra".
Hogy mi a löncskultúra?
- Erre a lehetséges válasz: a középszerűség diadalmenete, a "mintha" kultúra. Olyan mint, de mégsem, csak majdnem.
Aki kicsit is nyitott szemmel jár ebben az országban, az tudja mit jelent ez - pláne, ha már 89 előtt kinyílt a csipája, azaz látott is nem csak nézett.
Löncskultúra: hm., zseniális szó, csak egy baj van vele: tartalmilag ebben, mi magyarok, elég jók vagyunk.
Azt, hogy ez a középszer (vagy ettől lejjebb), financiális-, avagy kultúrális eredetű-e, nem tudom, döntse el mindneki vérmérséklete, legjobb tudása és szociális érzékenysége szerint.
A poszt egyébként igen jó, mondhatnám brilliáns, BZoltan helyzetelemzése pedig szintén komoly irat.
Grat!
@zoli:, @BZoltan: Boldog névnapot kívánok!
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.09. 06:10:58
@kakula zé: Vannak olyan borok ahol indokolt ám a 2 ezer forint feletti ár. A számolásból például sose felejtsd ki az ÁFÁ-t, ami kapásból az ötöde az árnak. Sok, helyen, sokszor leírták sokan, hogy milyen költségekből tevődik össze egy palack minőségi bor. Ostobaság és korlátoltság lenne azt mondani, hogy minden kétezer forint feletti bor mögött nyerészkedő kereskedők és bortermelők dörzsölik a tenyerüket.
@Trebitsch: Szerintem francia borral is simán járhatsz így. Ráadásul azok a francia borok amiket az élelmiszerboltokban veszel meg azok pont ugyanolyan kevés szőlőt láttak mint a hírhedt magyar lőregyárosok hulladékai.
@CDX: Egy kétgyerekes családban egy évi 160 litert jelentene. Napi szintre lebontva ez azt jelentené, hogy apu és anyi fejenként megisznak a vacsora mellé 2 deci bort.
Jelenleg az egy főre eső éves szeszfogyasztás pipacsvirágos kishazánkban évente úgy 11 liter.
Ez cirka 75 liter sörből és optimista számítások szerint is 30 liter borból és 7 liter töményből áll.
Vagyis a belföldi alkoholfogyasztás összetételről van szó. A borgazdaságnak az lenne a jó, ha az igénytelen tömények és sörök helyett tisztességes és olcsó magyar borokat inna a nép.
A magyar bortermelőknek olyan bort kellene olyan áron csinálni amelyek a fogyasztási élményben és árban felveszik a versenyt a sörrel és a töményekkel.
2011.03.09. 07:24:17
- hatóságilag kellene megtiltani a 2-400 Ft/palack borok árusítását (és nem azzal, hogy megemelni az árát, hanem KI A PIaCRÓL!!!)hogy valóban legyen rangja a bornak.
Őszintén: ha valaki 50hl-t megtermel egy évben, akkor abból valami hasznot is szeretne, nem? Ha nem lesz haszna, nem telepít, hanem kivág, és akkor ihatjuk az olasz meg a spanyol borokat.
S nekem a magyar a kedvencem.
Bár egy lélektani határ persze van nálam is...
2011.03.09. 07:27:32
különvélemény 2011.03.09. 07:34:01
Ha 150 éves, akkor nyugodtan felrakhatod bármilyen fájlmegosztóra, már rég lejárt a védelme. :)
@BZoltan:
'A másik és nagyobb probléma az tehát egyszerűen az, hogy meg kellene innunk 400 millió literrel több bort évente. Számolja ki mindenki kedve és tudása szerint, hogy ez fejenként, családonként mennyit jelent. A borgazdaságnak ez hatalmas mennyiség és nagy többletbevétel lenne, egyénekre lebontva viszont nem egy rettenetesen nagy szám.'
Ez, ha 5 millióan isznak bort, akkor kb. 2 deci naponta. Nem hinném, hogy rettenetes lenne, sőt ennyi kb. az egészségügyileg hasznos fogyasztás.
De az ebédhez 1 pohár, vacsorához 1 pohár, ami ugye ennél több, is teljesen egészséges, sőt hasznos.
különvélemény 2011.03.09. 07:46:18
Benne van az igazság a mondandódban, csak nem tudtad még kihámozni.
Megállják a helyüket a magyar borok, ez igaz, na de ennyiért?
Egy francia miért venne ismeretlen magyar bort, ha minőségben és árban is azonos, mint a sajátja?
fugu 2011.03.09. 07:58:50
A minap megjegyeztem egy társaságban, hogy rendszeresen fogyasztok alkoholt. Tágra nyílt szemmel fordultak felém, annyira meglepődtek, hiszen jól ismernek. Szerintem a heti négy-öt alkalom az már nem alkalomszerű, hanem rendszeres fogyasztás. Valójában az egyszerre elfogyasztott mennyiség a lényeg, nem a rendszeresség.
BZoltánnak igaza van ebben is, ha az étkezési kultúra részévé tudnánk tenni a borfogyasztást, az sokat segítene a szakmán. Ehhez még hosszú évek kellenek.
goex 2011.03.09. 08:02:11
Annyit szeretnék hozzátenni, hogy (mint 3 gyerekes apuka) azért nagyon is meg kell gondolnom mikor is iszom meg egy pohár bort. Tehát munka közben ugye nem lehet, ebéd után sem a munkanapokon, és este is sok mindennek kell együttállnia ahhoz, hogy a párommal megbontsunk egy palack bort.Mert ki tudja mikor kell indulni valahova, pl beteg gyerekkel az ügyeletre. Én úgy érzem a társadalom és annak a szabályrendszere nem támogatja a mindennapi kultúrált borfogyasztást sem. Hiszen a munkáltató nem tűri, vezetni nem szabad ha ittunk, és sok alkalommal estére már nincs rá idő, hogy nyugodtan leüljön az ember borozgatni, holott bortermelő vidékről származom,és jópár hektár szöllö van a családom birtokában. Én a magam részéről szeretem a jó ételeket, jó italokat, finom pipadohányokat, jó szivart, de alkoholtartalmú italokat csak ritka alkalommal fogyasztok, és nem azért mert nem szeretnék többször, hanem azért, mert annyi tiltás veszi körül. Így a borfogyasztásom is a nagyapám fogyasztásának a 10%-ra esett vissza.
pluto111 2011.03.09. 08:19:20
Jelentősen növelné a fogyasztást ennek megváltoztatása.
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.09. 08:20:12
A munkahelyet és a családot illetőleg viszont nem értek egyet veled. Én dolgoztam Spanyolországban, Olaszországban és ott teljesen természetes módon tolnak be pár deka bort az ebédhez a dolgozók. Sajnos ősztársadalmilag démonizálva van az alkohol és túl sokan nem tesznek különbséget a részegséghez szükséges mennyiség és az 1-2 deci között.
A családot illetőleg ismerem a helyzeted, bár háromnál (még) nem tartunk. Az egyértelmű, hogy még a szalonspicc közelében sem vagyok soha gyerek-közelben. De egy-két deci bor az vállalható. Sőt én nyugalmat sem igénylek a borhoz. Hazamegyek, kibontok egy palackot, kitöltök egy fél decit és ahogy megcsinálom a vacsorát, meg megetetem a családot el is kortyolgatom.
Nem a szép pillanatot várom a borivással, hanem a borivással szépítem meg a pillanatot :)
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.09. 08:26:01
Viszont ebbe az árkategóriába tartozó nagyipari módszerrel készült lőrék nem bírják ki a poharaztatást. A sűrítménnyel, cukrozással nagy nehezen palackstabillá varázsolt szeszes-italok pont azért mert nem természetes módon születtek.
Ugyanez a probléma létezik a napi 2-3 decit fogyasztani szándékozók esetében. Vesznek egy olcsó bort az élelmiszerboltban, megisznak belőle 1-2 decit és másnap atomjaira esik szét a maradék.
A tiszta, hiteles asztali parasztborok pedig napokig elvannak bontott üvegben is.
goex 2011.03.09. 08:37:38
Lehet, hogy kipróbálom a módszeredet!
Még annyit el kellene mondani, hogy a vezetékes víz előtt a borfogyasztás azért is volt magasabb, mert 1. A borok alkoholtartalma nem volt ilyen magas, 2. A vízivás nagy veszélyforrást jelentett bizonyos helyeken, így a gyengébb, de sok esetben füszerezett és esetleg forralt borral pótolták.
bájgúnár 2011.03.09. 08:56:24
Ahoz hogy az étkezési kultránk része legyen bizony egykét jogszabályon enyhíteni kellene.Zéró tolarencia egy marhaság a vezetésnél.Mondhatnák külföldi példákat ahol bizonyos százalék megengedett deha balesetet okozol akkormár rádhuzzák a bőrt.Horvátok pár éve enyhítettek.Megkérdezték a sofőröket akik elmondták ha nulla tolarencia van akkor ha megiszik egy pohár bort,sört ebéd mellé már úgyis mindegy és inkább kettöt iszik.Négymilliós népességükhöz ötmillió túristát lehet még számítani.Érdekes nemnőtt az ittas balesetek száma!!
Olaszoknál melóhelyeken lehet ebédmellé bort vagy sört inni!Sorolhatnám még.Hogy igyon a magyar nyugodtan egypohárbort ebéd után ha tudja autóba fog űlni.Szerintem nagykorunak kellene nézni a népet.Sokan ezért nemmennek étterembe vacsorázni sem.
Marad az esténkénti borozgatás otthon.
osborne 2011.03.09. 09:02:56
(ps: az olcsó újvilágik között is rengeteg az ihatatlan és savas lötty, bornak nem nevezném.)
majomkutya 2011.03.09. 09:12:25
Szerintem nem a termelő, a borász készülékében van a hiba! Hanem a kereskedelmi árrés magasabb a kelleténél.
Valahogy az szokott lenni az érzésem, hogy a californiai, chilei vagy éppen olyasz borokra (amire rájön még a szállítás költsége is) a boltok kisebb haszonkulcsot tesznek, mint a magyar borra.
De lehet, hogy én gondolom rosszul.
nadiposzata 2011.03.09. 09:19:05
Publius Decius Mus 2011.03.09. 09:23:08
Csak magyar bort iszom, ha én veszem.
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.09. 09:26:51
jorda 2011.03.09. 09:32:55
Mit iszik az osztrák polgár?
először osztrák bort,
másodszor osztrák bort,
harmadszor is osztrák bort !
Amennyiben mind elfogyott jöhet a német nyelvterület.Németország,Svájc.
Aztán francia,spanyol,olasz borok. És így tovább!!!
Kb.50-ik helyen magyar bort is isznak.
Ilyen hozzáállással az utólsó cseppig elfogyna minden magyar bor.
A jelenlegi helyzetben a termőterületek további csökkenése biztosra vehető.
Yamashui 2011.03.09. 09:37:22
Csak egyet szeretnék hozzátenni a saját példámból. Hogy mi kerekedik ki belőle nem tudom, tehát előre is elnézést.
2 gyerekes család vagyunk. Feleségem is és jómagam is szeretjük a bort.
Igaz, kettőnk közt van egy különbség.
Jómagam az 1000-3000 Ft közti kategóriákban keresem a számomra élvezhető, finom magyar borokat.
Nem tudom miért, de nekem a magyar bor jobban ízlik, mint a francia vagy spanyol.
Drága feleségem viszont azt mondja ez pénzpocsékolás és ő bizony 1000 alatti (250-1000) borokat keresi országfüggetlenül, mondván, max ha nem lesz jó felönti kólával.
Eleinte mikor összekerültünk próbáltam a magam irányába terelni, de persze mint minden jó férj feladtam. :)
A másik dolog...
Párhuzamosan látom azt a dolgot, hogy a fiatalságra építeni szeretnénk. Az a baj, hogy ők sincsenek tisztában a borivás "kultúrájával".
Nem is olyan régen egy tv-s adásban láttam, hogy kérdezi a riporter a fiatalokat, hogy mennyi bort ivott eddig meg? (szalagavatóra készültek)
- Négy litert!
Közben látszik a képernyőn, hogy a mellette levő lány kezében ott a kóla.
Ebből gondolom én, hogy nem a 1000-3000 Ft-os kategóriából, hiszen ennyi pénzért töményet vesz inkább, hiszen az jobban üt és neki biza az kell csak.
Nem nagyon látok olyant, hogy pincészetek kifejezetten olyan kóstolókat tartanának, ahol a borivás kultúrájával is foglalkoznának párhuzamosan. (Hiszen Ők is az eladásra fókuszálnak.)
Hiányolok egy olyan oldalt (lehet csak én nem találtam meg) ahol fel vannak véve a MAGYAR borok (nyilván nem az összesre és a speckó borokra gondoltam főleg) és lehetne a véleményezni, pontozni akár több szempont szerint. Ezáltal sokkal átfogóbb képet lehetne kapni a magyar borokról.
nadiposzata 2011.03.09. 09:45:35
@kezdő alkoholista: osztom. Habár reprezentatív felmérésem szerint nem mennek 400 Ft alá. De a lélektani határuk a 700
@ambrusqkac: évekkel ezelőtt 700 Ft volt az önköltségi ár a közepes birtoknál.
@BZoltan: Emlékeim szerint 32,5 l/fő az éves borfogyasztás.
@kakula zé: hogy a vöröslőrét belebasszák heavy toast hordóba és áll a pincében legalább 18 hónapig. Itthon ez az alap, amiért elkérhetik.
Fogkefe helyett tökéletes.
Majd palackozás után is hagyhatják érlelődni nemcsak ezeket a tételeket. Akkor itt is van a márka (Bock), meg a fajta (egy Kunleányért soha nem fognak annyit kérni, mint a Sándor nejéért) tényező. Olyan ördögtől való dolgokat már alig merek említeni, mint az évjárat és a borvidéken belüli elhelyezkedés. Ami az átlagfogyasztót teljesen hidegen hagyja,
Nem tudom, hogy itthon mennyire működik, de olyasmi is előfordulhat, hogy egy-egy fogyasztói viselkedést/csoportot céloznak meg vele előre tervezetten.
Ha közepes a birtok méret és tradicionálisan nyúlnak hozzá, az is növelheti a költségeket. Ezt a polcon halmozottan látod (kisker-nagyker-ÁFA).
nadiposzata 2011.03.09. 09:53:22
majomkutya 2011.03.09. 10:00:37
Én Tolna megyében lakom. Tolna megyének van több testvér megyéje, van egy Kínában is. Ha jól tudom Szecsuán.
Egyszer voltak itt a kínaiak és akartak szekszárdi bort venni. Kiderült, hogy legalább annyi bort szeretnének, hogy annyit a szekszárdi régió nem tud termelni egy teljes évben. :D:D:D
Csak akkor azt nem értem, hogy mi értelme van kivágni a szőlőket, mármint mi értelme van ezt még állami és EU-s pénzből dotálni is?
goex 2011.03.09. 10:10:10
Ez azt hiszem a hamburgerkultúra eredménye. Nem a gasztronómia, nem az élvezetes beszélgetés jó társaságban az elérendő cél, hanem a gyors, olcsó, "hatékony" kielégítése az egyébként is egyszerű vágyaknak.Pl részegség.
Vannak rá jó példák ahol nemzeti szinten próbálnak ez ellen tenni, pl Olaszországban,( pl: Slow Life Movement kezdete ),Franciaországban, ahol a gasztronómiai hagyományaikra, szokásaikra való büszkeséget -nem gépelek félre- már kora gyerekkortól megpróbálják belenevelni a legtöbbekbe.Erről itthon nincs szó. Amellet sajnos a magyar termékek gyakran nem ütik meg a mércét, így nem is lehet rájuk büszkének lenni.
Talán ezért most követ fogok kapni sok helyről, de a rokonságunk, barátaink nagy része azok közül, akik a világ nyugati felén éltek, kartonszámra vitték a magyar borokat már a 80-as évek elején is. Még azok is akik tradícionális "boros" országokban éltek.A jó minőségűt. Nem osztom azt a véleményt, hogy csak családi pincészet képes jó minőséget produkálni. Az a hátránya azért megvan a családi pincészeteknek, hogy az általuk megtermelt bor bizony drágább lesz.
Talán ha a borfogyasztás területén, vagy témájában is lehetne alkalmazni az olyan példákat, mint pl a pipásoknál az, hogy van hétköznapi "harci" dohány és pipa, és van ünnepi, akkor lehetne vmi egyensúlyt kialakítani az olcsóbb és drágább borok fogyasztása területén.
öreghegyi 2011.03.09. 10:13:00
Zsolnay 2011.03.09. 10:42:04
Másrészt múltkor voltam Villányban, ahol a folyóbor literje is 1000-be fáj. És panaszkodtak is, hogy évjáratos teli hordóik vannak a pincében.
goex 2011.03.09. 11:15:47
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.09. 12:18:26
Pont az ilyen termelőknek kellene mindenképpen jelen lennie a piacon. Az ilyenekre vár mindenki.
muskotály küvé 2011.03.09. 13:19:42
@BZoltan: "meg kellene innunk 400 millió literrel több bort évente. " - ez kb. 100 liter / háztartás, elég komoly mennyiség...
Egyébként a régi termelési módokkal és az árakkal kapcsolatban, miért tűnt el gyakorlatilag a visszaváltható üveg? 1000 Ft alatt komoly árfelhajtó tényező, és én minden alkalommal nagyon sajnálom a kihajigált, vadonatúj üvegeket.
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.09. 13:52:24
Gondolj bele, Magyarországon évente úgy 40 ezer házasságot kötnek. De ott vannak a keresztelők, temetések. Ezer éven át a magyar még lovat sem vett úgy, hogy az üzlet részeként 2-3 liter bort meg ne ittak volna csak úgy áldomás gyanánt.
Évszázadokon keresztül a bor és a borivás a magyar ember életének szerves és elszakíthatatlan (már-már szakrális) része volt.
edrose 2011.03.09. 14:02:09
Ez nagyon szép volt.
Belcsuj 2011.03.09. 15:30:18
Ergo, nem kell ezek előtt az olcsó újvilági "hű, de menő" borok előtt hasra esni, hanem meg kell keresni ebben az árkategóriában is a valóban tisztességes módon elkészített és élvezhető magyar borokat.
Hidd el, vannak ilyenek! A jelenlegi anyagi helyzetemben én is muszáj voltam jól szétnézni ezért tudom, hogy vannak.
fugu 2011.03.09. 15:47:03
Amíg el nem kapják, mint a gyorshajtókat.
Szeretek Ausztriában, és Olaszországban vezetni. Több okból. Az egyik éppen ez.
Daeril 2011.03.09. 16:01:37
Ne mond már nekem, hogy a 100% árrés "korrekt"! Eldobom az agyamat! Ipari termékre a 10%-ot alig lehet érvényesíteni. Lehet hogy megszokott ez de nem korrekt!
bájgúnár 2011.03.09. 16:31:22
Miért van hogy akár a szerbeknél akár a horvátoknál qurvára figyelnek a magyarok a sebességhatárokra!
Tehát igenis a magyarok betudják tartani a szabályokat ha rávannak szoritva.Nemmindíg a teljes tiltás a célravezető.Jómagam is szivesen töltöm szabadságomat a horvátoknál.Majd minden este vacsorázunk és nyugodtan megiszom a boromat is.És van önkontrolom hogy nemlépem át a megengedett határt.
loading 2011.03.09. 17:25:32
Ami biztos, sokan vannak ezen a területen is, akik a gyors/hamar haszonmaximalizálást preferálják a hosszabb táv helyett. És nem csak villányi termelők között.
Ha környezetemet tekintem, akkor az 1000 Ft/palack az a határ, amelynél a drága bor kezdődik. Mindegy, hogy boltban vagy a termelőnél. És lássuk be a napi egy üveg eléggé megviselné az átlag magyar háztartás költségvetését, ha ezeken a fórumokon szokásos 1500-3000 Ft-os borokat innák. Havi 40eFt borra nem fér bele. 40eFt alkoholra szumma, talán.
A hozzászólásokban ismét (hiszen a téma évente "előjön") ötleteltek, hogy miként fogyna jobban a magyar bor. Én nem tudom. Szerintem egyikünk sem. Mert nem feltétlen az ár a probléma. Mert pl. a nagytermelők közül többen 1000 Ft alatt árulnak minőségi borokat (itteni 4-5 pontos) egyes diszkont jellegű boltokban.
Talán olyanok a borok, hogy nem ízlenek a magyar borfogyasztól többségének (nem a kommentelők).
Vagy csak kevés neki ízlő bor van. És annak mennyisége is limitált, mert max. 1-2000 palack készül. És emiatt annak ára is túllép a kereten.
(méretgazdaságosság)
És az egyenletes minőség hiánya, a bármikor levehetem a polcról. Valahogy az "évjárathatás" sokkal nagyobb a magyar boroknál, mint más nemzetek esetében. Nem nagyon ismernek a fogyasztól megbízható "márkákat", termelőket, akik országszerte vagy nagyobb régióban elérhetőek. (én is tudok jó példát,de nem harmincat)
Két dolog van, amivel mindenképp vitatkoznék:
1) régebben minden jobb volt. Ez nem igaz. Jó és rossz is volt akkor is. De szeretjük ezt elfelejteni, "megszépíteni".
2) aki a borfogyasztás növelését az alkohol zérótolerancia eltörlésében látja a fantáziát, az nem különbözik bármely uzsorástól, aki mások nyomorán akar meggazdagodni. A magyar társadalom bináris: igen, nem. A kettő közötti részt nem ismeri. Igaz az akkor is, ha a személy szerint vannak, akik nem ilyenek. A szabályokat azonban nem egyénre illik alkotni.
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.09. 17:44:14
dagadtos 2011.03.09. 17:56:51
Az más kérdés, hogy engem néhány magyar borász mentalitása is borzasztóan zavar, és közel sem vagyok ennyire elégedett, pl. meg kéne érteni, hogy ha valaki azt magyarázná nekem, hogy vegyek meg egy román pinot noirt vagy cabernet sauvignont, mert az bizony jól végzett egy burgundi/bordói sorban, és nem is kerül többe, vagy éppen olcsóbb is kicsivel, 10-ből 9-szer kiröhögném. A legnagyobb borvidékeknél a magasabb árat legitimálja a presztízs (és a területek piaci ára), nem pariban kell velük lenni, hanem jóval kevesebbért kínálni ugyanazt a minőséget. (Itt most nem 1000-2000 forintos borokról van szó.) Különben nyilván nem érdekel senkit. 10-ből egyszer felülkerekedne rajtam a borbuzi, és kíváncsiságból talán belevennék az ismeretlenbe, de a legtöbb külföldi borfogyasztó szerintem azt mondaná magában, azért nem mutat az úgy az asztalon, mint a burgundi, a borhűtő polcai sem ragyognak annyira alatta, felesleges váltani rá. Ugyanannyit tud, de nem elég Gucci.
goex 2011.03.09. 18:32:35
De nem is kell ugyanannyit tudnia, sőt nem is ugyanazt kell tudnia! Mást tud egy egy egri, villányi, portói stb. Mást tud egy könnyű francia vörös, vagy egy asztali olasz. A badacsonyi, somlói, dél-balatoni mind mást tud. Az sem biztos, hogy ugyanazt várjuk a boroktól. Nekem a Somlói Juhfark pl karácsonyt jelent. Vagy a 96-os Bock Royal a szülinapomat még 4 évig.. Egyébként általában úgy gondolom, hogy nem feltétlenül az ár szabja meg a minőséget, úgy hiszem.Nálam most a 3000 huf/palck körül van a lélektani határ.
dagadtos 2011.03.09. 18:49:58
Feljebb pedig gyönyörűen kivirágzik a patriotizmus, ne féljünk annyira, van olyan szakember, aki erkölcsi kérdésnek tekinti, hogy ő bizony csak magyar borokról nyilatkozik (mindegyik ásványos), a komoly fogyasztók jó része kizárólag magyar borokhoz képes hozzászólni (jelen pillanatban egy másik blogon két világhírű borra eddig összesen 4 darab komment érkezett), a fogyasztói és termelői önbizalom pedig néha az egeket verdesi, lásd a "csak tedd be a borom ilyen meg ilyen vaksorba, majd meglátod" típusú gyöngyszemeket, vagy azt a kommentet, mely egy DRC-bor alatt virít (szándékosan nem moderáltam, hadd látszódjon később is):
"Akik elmentek Noszvajig és csalódottak a Burgundi borokban,felajánlom,hogy jöjjönek el velem egy kicsit tovább,Szomolyára Imréhez!Igyunk egy-két Pinót,vagyis Rotschildok Könnyét!"
Az osztrákokról nekem hirtelen ez jutott eszembe:
dropshop.hu/blogpost.php?article_id=155
dagadtos 2011.03.09. 18:58:10
2011.03.09. 19:10:56
az "inkább hazai" amúgy nem feltétlen valami népnemzeti színekbe burkolt pátosz miatt tipikus (nálam biztos nem), hanem mert ez adja magát, ez van közel, ez is akkora téma, hogy az ember élete végéig tanulja stb. segítség nélkül én elveszek a francia borokban például, esélyem sincs, így inkább a hazai lemaradásaimra koncentrálok első körben. csak hát ez az első kör tart pár éve, és még mindig vannak komplett vak foltok a térképen.
(az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy közben abszolút nem zárkózom el semmitől, toszkánából például egész sokat merítettem az utóbbi években)
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.09. 19:12:38
A DRC, a Rócsildok és a Petrusok pedig itt Magyarországon a keveseket érdekel. A fogyasztók 99.999% soha nem fogja kóstolni az ilyen borokat. Örömteli, hogy néhányotok mégis rá tudja szánni a kemény munkával megkeresett pénzét ezekre a nyilván fantasztikus borokra, de szerintem bornírt dolog azon méltatlankodni, hogy nem indul be a komment-lavina.
A patriotizmust pedig tessék csak tiszteletben tartani. Aki a magyar bor sikeréért dolgozik az a magyar borvidékeken élő emberek életéért dolgozik. Amikor a magyar borról beszélünk akkor családok megélhetéséről a szülőföldünk lakhatóságáról beszélünk.
Radnóti Miklós Nem tudhatom ... című versét pedig nagy tisztelettel és nagyon komolyan ajánlom neked olvasatra.
dagadtos 2011.03.09. 19:49:55
Így van, és a magyar bor sikerének kikövezett útja a csend és hallgatás egyfelől, az a hit másfelől, hogy ha nem elég jó a DRC, majd felugrunk Imréhez.
Azt hiszem, néha nem teljesen érted az érdekeltségeink különbözőségét, megpróbálok rávilágítani újra: én nem ebből élek. Lehet álszenteskedni, de önszántából nagyon kevés "borral komolyabban foglalkozó borissza" foglalkozik 4 euró alatti borokkal. Ha ebből élnék, foglalkoznék vele, vagy aggasztana talán a helyzetük; elméleti szinten így is megértem a fontosságukat, de mint fogyasztónak érdektelenek. Akkor sem lenne velük közvetlenül dolgom, ha mind tiszták és korrektek lennének. Nekem a bor nem arra való, hogy valami tiszta, hibamentes, egészen finom folyadéktól berúgjak. Ez a kategória pedig erről szól, csak nem szeretjük kimondani, hanem kanyarítunk hozzá valami hatalmas, patetikus ideológiát. Ez remek, tiszta, erkölcsös mezőgazdasági munka, de mindaz, ami számomra a bort elválasztja bármi más fogyaszthatótól, sem az érzékek útján, sem pedig eszmeileg nem jelenik meg itt. Vagy mondjuk csak nagyon ritkán. (Nyilván nem lehet határokat felállítani árban, ráadásul a borvidékek is nagyon szórnak, van ahol adhatnak már minden szempontból érdekes dolgokat ennyiért.)
@Parci: Nyilván nem rád gondoltam, egyáltalán nem. Nincs azzal semmi baj, ha az első a magyar bor egy magyarnak, ez természetes. Azzal van baj, hogy sokan semmi másról nem tudnak, azzal van baj, ha idióták erkölcstelenné nyilvánítanak, ha épp nem magyart iszol, azzal van baj, ha a minimális tisztelet is hiányzik sokszor a legnagyobb nevek és terroirok felé is. (l. az adott kommentet.)
2011.03.09. 19:58:08
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.09. 20:31:08
A négy euró alatti borokkal kapcsolatban pedig zavart érzek az erőben. Én nagyon-nagyon ritkán iszom olcsó, asztali bort azért mert azt vettem le a polcról (bár tény, hogy néha a kíváncsiság és a kalandvágy elragad), hanem azért mert a baráti körömben és a családomban nem mindenki vérgazdag rócsildivó. Vagyis alkalmanként ha akarom, ha nem kerül a poharamba olcsó bor. Olyankor udvariasan megköszönöm, megiszom és tanulok belőle. Sőt ajándékba is szoktam elég sok bort kapni olyan emberektől akiknek a drága bor az ezer forintnál kezdődik. Ezeket is meg szoktam inni.
Például a legutóbb amikor a cimborákkal gletteltük meg festettük a pecónkat akkor is egy egyszerű asztali bort bontottam. Sőt, nyáron a kapálás vagy legutóbb a metszés mellé/után sem a féltett kincseim közül kerítettem bort, hanem bizony a könnyed, kényelmes de jó ivósborok közül.
Direkt tudatmódosítás céljából pedig talán 15 éve nem fogyasztottam nemcsak bort, de semmilyen szeszesitalt.
Lehet, hogy neked ez furcsa, de sokunknak a bor tényleg a hétköznapok része.
fiatalborivo 2011.03.09. 20:47:13
fiatalborivo 2011.03.09. 20:48:10
Daeril 2011.03.09. 21:09:16
Számoltam, hogy az elsőre brutális haszonkulcs mennyire jön ki módosítva az általad megjelölt tényezőkkel.
Kiindulás: Termelői ár netto 400 Ft, ezt vesszük bekerülési árnak (valójában 100 Ft áfával magasabb de ezt a 100 Ft-t visszaszerzem a vevőmtől)
Brutto 800 Ft-os kereskedelmi ár áfa tartalma 160 Ft. Szállítást nagyon remélem a mi kereskedőink is maximális költséghatékonysággal szervezik. Bekerülési ár 5%-át meghaladó szállítási költség általában kiveri a biztosítékot nálunk. Tegyünk rá még költséget monjuk értékesítési ár 10 %-a ezeket summa total levonhatom a haszonból és csak utánna adózom.
Tehát mindösszesen : 160 Áfa + 100 Ft szállítás és egyéb költség + 14 Ft nyereségadó után az eredmény 126 Ft.
Vetítve a bekerülési értékre 31,5% haszonkulcs adódik. (ez most sok vagy kevés? hát én szeretnék ennyi elérni egy-egy üzleten)
A kulcs az opresszív Áfánál van ez hajtja fel az árat. Összevetve azzal, hogy mennyit keres a termelő a palackon szerintem nem kétséges, hogy ki jár jobban. És akkor még ezek a "korrekt" kereskedők.
AG 2.0 · http://albertgazda.blog.hu 2011.03.09. 21:19:05
elnézést :)
Daeril 2011.03.09. 21:22:48
cabernet's son 2011.03.09. 22:37:30
Az én véleményem az, hogy a magyar bor nemzetközi viszonylatban igenis drága. Ebben nem nagyon értek egyet Albert gazdával. Külföldön lakom, szép lassan ismeretséget kötök borértö emberekkel, köztük némelyekkel, akik egész jól ismerik a magyar borokat. A véleményemet alátámasztja az ö tapasztalatuk is. Az elmúlt idöszakban (úgy 5-8 éve) kivétel nélkül mindegyik elfordult a magyar boroktól a dél-európai borok javára. Az egyiknek pl. van nyaralója is a Balatonon, rendszeresen járnak Mo-on, de már nem vesznek bort, mert elmondásuk szerint ugyanazt a minöséget Dél-Franciaországban olcsóbban megkapja! Elhiszem neki, jó borokat iszik és irigylésre méltó borismeretekkel rendelkezik.
A másik egy vinotéka tulajdonos, aki teljesen oda volt a magyar borokért, egy egész boltot alapozott magyar-olasz borokra. Ma már csak olasz, spanyol és francia borokat forgalmaz, na meg azt a néhány Gere bort, ami rajta maradt (2003-as évjárat!). Megkérdeztem miért. Elsö sorban az utóbbi 7-8 évben bekövetkezett árnövekedésnek tudják be a sikertelenséget, másodsorban meg a magyar borokról (elmondásuk szerint) kialakult rossz képnek. Itt a diszkontokban kapható Balaton és Károlyi és társai borokra gondolt, amit bármely nagyobb boltban olcsó pénzért (2-3€) meg lehet kapni. Szó szerint így mondta, hogy ha az emberek meglátják, hogy magyar bor, csak annyit mondanak, hogy "böööeehh" és kifordulnak a boltból. Nekik ez nagy pofon volt, mert meggyözödésük, hogy a magyar borok jók, de ezen a mai áron nem piacképes. Példának mutatott egy Gere Portugiesert (2003) 6,75€-ért mint legolcsóbb magyar bor és egy olasz 6€-s bort. Azt mondta, minöségben nagy különbség van közöttük az olasz javára. Én egyiket sem kóstoltam, de igazán jó Portugieserhez még nem volt szerencsém.
Akkor, amikor diszkontokban 90PP-os spanyol borokat 6-7€-ért úgy hajítják az ember után (és tényleg jók), akkor azt gondolom, nincs miröl beszélnünk. Eleinte minden akcióból jól bevásároltam, de most már látom, hogy ez egy állandósult helyzet. Hol vagyunk mi az 1700Ft-os 7 pontos boroktól.... Egy fényév választ el minket a magyar bor nemzetközi sikerétöl. De, ha jól emlékszem az alkeszon olvastam egy cikkben, h. JR is drágállja a magyar borokat.
Véleményem szerint egyébként a magyar borok nemzetközi hírnevét azzal alapozhatjuk meg, ha a köznép által is hozzáférhetö módon diszkontokban ca. 4-5€ körül nagy tételben tisztességes 5 pontos bort tudnánk forgalmazni. A jónép is alulról építkezik, nem egyböl a csúcsborokon keresztül ismeri meg egy másik nemzet borait. Hiába mutatjuk meg a borsajtónak a legjobb borainkat, a köznép nem ezeket vásárolja. Ha már alsóbb szinten bizonyítottunk és pozitív tapasztalatuk van, akkor talán bátrabban nyúlnak a magasabban árazott borainkhoz is. Engem igen bosszant a helyzet, szeretem a magyar borokat, most is egy hétvégi látogatás után 9 üveggel gazdagabban tértem vissza, de szerintem nem, vagy csak nehezen fog eljönni az áttörés a nemzetközi porondon. Ahhoz, hogy ott megéljünk, túl drágák a boraink és nem hiszem, hogy ez a közeljövöben változni fog (legalábbis mindaddig, amíg belföldön hajlandóak vagyunk ezt az árat megfizetni)
Búslakodásra azért nem adom a fejem, már csak azért sem, mert AG azt írta, az búslakodjon, akinek hét anyja van (én meg bizony csak egyröl tudok) :-), de valahol mégis elgondolkodtat, hogy mitöl lényegesen olcsóbb egy jó spanyol bor??
2011.03.09. 22:46:31
aki pedig borszerető, rendszeresen jár magyarországra, sőt, még balatoni nyaralója is van, de nem vesz bort itthon, mert hát sajnos jajj, de nincs jó bor itten jó áron... szászi 5 eurós alap olasza is gyenge volt a lelkemnek, üti a 3 eurós spanyol fehér?
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.10. 06:32:03
Albert jól mondja, hogy nem ugyanaz eladni egy palack bort mint egy vagon murvát.
A 100%-ról már tisztáztuk, hogy az nagyon nem annyi. Az áfát például a termelő nem tudja egy az egyben tovább tolni, mert a munkával járó költségek (és ez a legtöbb a szőlőművelésben) nem áfásak. Vagyis egy 400 forintért elő tud állítani egy palack bort akkor az amint kikerül a pincéből máris 500 forint lesz. Vagyis máris nincs igazad a 100%-ot illetőleg.
De nemcsak az áfáról feledkeztél meg, hanem ezernyi más költségről. A kereskedőnek bérleti díjat kell fizetnie a bolt és a raktár-helységért. Fűtést és világítást kell fizetnie. Munkadíjat az eladónak és járulékokat az államnak.
Érdemes gondolkodni és számolni egy kicsit mielőtt sommásan ítélkeznél bárki felett.
@cabernet's son: Hát, én is csak azt tudom mondani, hogy az aki számára ma a villányi sztárok portugizijénél áll meg a vonat az nagyon nincsen képben.
3-5 eurós polci árat tudnak például a Frittman borok. 5-7 euró között kiválló Bolyki, Feiszt borokat lehet kapni. Iványi Zsófia portugizije is 4-5 euró között a polcra rakható. Az Orsolya pince Hetedhét bora is 6.5 euróért kapható. Szászi Endre Pinot-ja 4.5 euróért vehető le a polcról.
Pedig ezek csak vörösök... fehérben még jobb árakat vannak.
Daeril 2011.03.10. 09:19:59
A kereskedelem az keresedelem: boltot bérelni, alkalmazottakat fizetni, szállítani és hirdetni, áfát és adót járulékokat fizetni minden kereskedőnek kell.
Korrektek legyünk azért valóban előbb írtam mint számoltam ezért mea culpa az elítélt kereskedőktől. Azért remélem nem kopik fel az álluk.
2011.03.10. 09:53:18
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.10. 09:59:24
Nagyon szűk-látókörű megközelítésnek érzem azt, ha valaki leegyszerűsíti az egész bortermelést és kereskedést arra, hogy hát 500 forintba kerül megtermelni egy palack bort és polcon meg 2000 forintba kerül akkor a termelő meg a kereskedő vigyorogva risztelnek 1500 forinton. Ez nagyon nem így van.
Egy termelő először megveszi a földet. Az sincs ingyen. Sok pénzért betelepíti szőlővel, még több pénzért megcsinálja a támrendszert, éveken keresztül neveli az oltványt. Mire az első termést leszüreteli addigra elképesztően sok munkája és pénze áll benne. Ennek a megtérülését ugyebár nem szokás számolni. Nem is könnyű. Ha a nulláról fel akarsz építeni egy 5-10 hektáros gazdaságot ültetvénnyel, pincével, technológiával és gépparkkal akkor fütyülnek a tízmilliók és bőven százmilliós kalibernél áll meg a kasszagép mire (jó esetben 4-6 év munka után) kijössz az első palack borral.
A kereskedői oldalon ugyanígy megvannak a nehézségek és a nem gyenge költségek.
Érdemes egy kicsit átfogóbban ránézni az egész kérdésre mielőtt vaskos kijelentéseket tennénk.
Ezzel együtt persze tényleg vannak termelők akik fejőstehénnek állítanak be tételeket és vannak kereskedők akiknek vastagon fog a tolla.
Daeril 2011.03.10. 10:05:42
Maradjunk is ennyiben.
akov · http://borrajongo.blog.hu 2011.03.10. 10:08:47
A lényeg, hogy a világ bortermelésével utoljára sajnos a késő-középkorban voltunk pariban. Ezen most biztosan ki fognak sokan akadni... voltak ugyan kisebb felvillanások a filoxérát követő - egyébként egészen jól sikerült - szőlőrekonstrukciónak köszönhetően, de az I. VH, majd a II. VH, majd a komcsik (ezek is mi voltunk!) vittek mindent.
A 18-19. sz-i forrásokból annyit tudunk nagyjából, hogy a hazai szőlőművelési módszerek nem különböztek számottevően a nyugat- és dél-európai módszerektől. A borok általános minősége, a borkezelési technológia fejlődése vmikor a 18. században megállt nálunk. A 18-i század végi osztrák vámtörvényeknek köszönhetőena béka segge alá mentünk be, számos forrás tanúskodik a magyar borok akkori rossz minőségéről, mikor hajdan a burgundival vetekedett (legalábbis szinte mindig ehhez hasonlították).
A filoxéra - tetszik vagy nem - bizonyos értelemben segített túllendülni a vegyes ültetvények problémáján, az igénytelen, rossz bort adó régi fajtákon. Még ha a fajtaváltás nem is a legjobban sült el, Mo elég jó lapokkal indult az 1900-as évek elején. Sajnos az is igaz, hogy a filoxéra idején rengeteg direkttermőt ültettek, amit a kormány is támogatott. Ezeket - olcsó művelhetőségük okán - nagyon kedvelték, a későbbi tiltások ellenére is a terület állandóan növekedett. Az I. VH. miatt nem volt munkaerő, a művelési költségek pedig növekedtek, miközben kevés volt a fizetőképes kereslet. A háború után jött a gazdasági világválság, így ha a borgazdaság 1-2 évre jól is érezte magát ebben az időszakban, hamar vége is lett. A II. VH és az azt követő kommunista diktatúra is lefelé húzott. Bár a hozzáértők szerint a 60-as évekig pariban voltunk a világgal, ez nem tartott sokáig, hiszen a borászati technológiai váltásokat nem vagy lassan vettük át, más piacra, más szemlélettel termeltünk.
A régi idők boraira visszatérve: a szőlőt jóval korábban szüretelték, ezért aromátlanok lehettek a borok, alacsony alkohollal. Az 1900-as évek elejéről fennmaradt egyik csúcstermelő bikavérének analitikája, az alkohol 11.25% (kadarka, medoc noir és társa voltak benne). Kevesebb ként használtak, sokan le sem töltötték a borokat, ezért hamar megromlottak/oxidálódtak. Általánosak voltak a higéniai problémák, hiszen a borászkodáshoz használt eszközöket más mezőgazdasági munkákhoz és terménytároláshoz is használták, stb.
Ez nyilván nem a korabeli csúcstermelőkre vonatkozik zömmel, hanem - a magyar bor nagyrészét mindig is termelő - "kisebb" borosgazdákra.
További adalék (és reklám is!) néhány, saját kezdeményezésben kidolgozott wikipédia szócikkekben:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Soproni_borvidék
http://hu.wikipedia.org/wiki/Egri_bikavér
(ha vkinek van kedve segíteni - kemény meló - jelezzen)
Még vmi: borhamisítás. Ebben viszont Mo mindig is úttörő volt sajnos! Rengeteg forrást lehet erről találni, már a 19. században óriási problémákat okozott a borgazdaságnak. Ne negyenek illúzióink, mi magyarok egyszerűen ilyenek vagyunk, és kész! :)
fugu 2011.03.10. 10:12:31
Tekintettel arra, hogy a magyar borászatok felszálló ágban vannak, lennének, ami a fejlesztéseket illeti, (nem az eladásokat!), vagyis ma még nagyon sokat kell betolni, területet venni, pincét bővíteni, stb, ezért a korábban felvett hitelek súlyosan nyomják Őket. Bizonyos értelemben anyagi kényszert gondolok az árképzés mögött. A kis birtokok esetében kisebb a nyomás, mert azoknak nem volt vérmes tervük a fejlesztésre, így aztán évről évre eladják a portékát alacsony áron, mert csak a fennmaradás terhe van rajtuk, az eladósodás kevésbé jellemző.
A nagyok belehittek a konjuktúra szárnyalásába, meg a támogatások töretlenségébe, és nagyon előre szaladtak. Közben a piac kiesett alóluk...
Ígí aztán ott figyel a polcon a prémiumbor nyersen, és drágán. Szerintem.
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.10. 10:13:15
fugu 2011.03.10. 10:43:29
Nagyon fontos kérdés a forgási sebesség, mert ha valamiben benne pihen a tőke hónapokig, az nem ünnep. Az nyilván fölfelé húzza az árrést. A ruházat, és a cipő sem tartozik az alacsony haszonkulcsos termékek közé. Itt az avulással kell számolni, ill. a mérethiányból adódó értékesítési gondokra. Ezen veszteségek enyhítésére szolgál a korábban magasabb árréssel értékesített termékek nyeresége. A boroknál is belefuthat a kereskedő az említett problémák bármelyikébe! (a mérethiány kivételével)
Nagyon fontos kérdés a bolt gazdaságos üzemeltetése. Az árrésből keletkező haszon a forgalom függvénye. A költségek minden hónapban kb. egyformán jelentkeznek, és azokat a halott időszakban is fizetni kell. A forgalom lehet hektikus, különösen így van ez egy borkereskedésben.
Az említettek miatt lehet olyan drága egy borkereskedés egy plázában. Nem is vásárolok ilyen helyen. Ezért lehet olcsóbban vásárolni a NET-en. Ott egy sor költség nem jelentkezik.
A leírtakat nem kifejezetten Neked szántam, hanem azoknak akik előszeretettel turkálnak a kereskedők zsebében, anélkül, hogy maguk megpróbálkoztak volna feladattal. Magyarországon amúgy általános probléma a kereskedelmi szakmában, hogy nincs megfelelő árrés! Tesco-ország vagyunk. De ez már egy másik ügy.
cabernet's son 2011.03.10. 12:06:47
Az én írásom nem is arról szól, hogy védjük meg a becsületünket, hanem csak tolmácsolni szeretném, hogy külföldön mit gondolnak a borainkról. Lehet ezen felháborodni, sorolni a jó vételeket, kapaszkodni a Portugieserbe, de az ö véleményük akkor is tény marad. Nem lehet elvárni egy külfölditöl, hogy próbálgasson, levadássza a legjobb ár/érték arányú borokat ha Mo.-on jár.
Bizonyára nagyon szüklátókörü vagyok, de az általános rossz árpolitikáról alkotott véleményem nem változott (nem a minöségröl beszélek!). Én árban az átlag borokról beszélek és nem azon kevés borászat produktumáról, akik tényleg jó ár/érték aránnyal árusítják boraikat. Ezeket tisztelem és becsülöm, én is inkább az ö boraikat igyekszem megtalálni. Ott van pl. a Demeter Hanga, ami az aranyérem ellenére is 1300 ft-ért kapható. Vettem is belöle egy kartonnal. Egy héttel azután, hogy lecsorgott egy üveg, hiányérzetem támadt…
Egyébként 3€-s spanyol fehérröl nem írtam semmit, ök dél-Franciaországot részesítik elönyben Mo-al szemben. De okozott már nekem nagy meglepetést 3€ alatti német Rizling…
cabernet's son 2011.03.10. 12:14:13
Viszont segíthetnétek, kivel lenne érdemes kezdenie, hátha fogékony lenne rá. Ha kicsivel is de talán mégis elöre vihetnénk a magyar bor sorsát.
4,5€-s Szászi Pinot kíváncsivá tett, ha már leírtad, gondolom jó bor lehet. Nehéz müfaj, igazán jót eddig még csak keveset ittam, ebben az árkategóriában nincs is igazán jó tapasztalatom. Elhiszem, ha kipróbáltam. ;) Nyáron, ha úgy hozza a sors, tervezek egy látogatást nálatok, majd akkor megbeszéljük.
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.10. 12:35:24
Hogy kivel lenne érdemes kezdeni? Nézzél körül, hogy manapság az igényes borszaküzletek milyen borokat tartanak. Meg fogod találni azokat a neveket akiket keresel. De az imént adtam pár tippet.
AG 2.0 · http://albertgazda.blog.hu 2011.03.10. 12:37:49
nem akarok elbizakodottnak látszani, de én már több száz tippet adtam :)
szászitól egyébként ne a pinot-t, inkább az olaszt
cabernet's son 2011.03.10. 12:43:25
Ja, a több száz tipp OK. :) Csak nincs idöm összeollózni. 10-11 órát töltök munkában, a maradék idöben is meglehetösen sok elfoglaltságom van. Egy rövid összefoglaló jobban jött volna. Azért kösz!
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.10. 12:51:52
vinos 2011.03.10. 13:00:57
Amúgy nagyon fontosnak tartom az 1000 Ft körüli (és alatti) kategóriát és örülök, hogy ezen a blogon is gyakran felbukkannak ilyen tételek. Maximálisan egyetértek Zoltánnal, hogy csak akkor alakulhat ki valódi borkultúra Magyarországon, ha ebben a kategóriában „rend” lesz és a jó bor a mindennapok (vagy másnapok) része lehet. Ha Matt Kramer-nek 2010-ben kedvence lehetett egy 5 eurós spanyol habzóbor (Torre Oria Brut Cava NV), akkor mi se zárkozzunk el az alacsony ártól…
shiraz 2011.03.10. 13:21:56
muskotály küvé 2011.03.10. 15:18:18
muskotály küvé 2011.03.10. 15:24:30
Egyébként az 5 eurós toszkán borok valószínűleg tényleg nem verik a 10 ezer forintos magyar borokat, de sok 2-5 ezer forintos magyar bort simán megvernek. Tehát azt azért nem mondanám, hogy az átlagos magyar vörösbor minden minőségi kategóriában pont annyiba kerül, mint hasonló minőségű mondjuk toszkán társai.
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.10. 15:24:37
goex 2011.03.10. 16:10:43
A hazai borfogyasztás felhozására inkább néhány olyan marketingfogást kellene bevetni aminek a segítségével meg lehetne győzni sokakat, hogy a napi 2-4 dl bor étkezéshez, előtt, után nem jelenti azt, h vki alkoholista. A borfogyasztás ( szeszesital fogyasztás ) démonizálását kellene megállítani. El kell hitetni az emberekkel, hogy kisebb mennyiségben ez hasznos, jó, örömteli, és nem árt vele másoknak sem. Persze a 2000 + huf-ba kerülő borok nem jelentenek erre megoldást.
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.10. 16:19:34
Nem marketingfogásra van szükség, hanem össztársadalmi szemléletváltásra. Nagyon összetett probléma ez amit nem lehet kampányszerűen megoldani.
goex 2011.03.10. 16:48:40
A dohányzást a mai többség elítéli, de csak azért mert a cigarettázásból indul ki. De van aki pipázik, szivarozik, ami még csak nem is hasonlít.
Ugyanez a helyzet a borral is. Alkohol tartalmú ital-negatív. Üdítő cukorral- pozitív. Napi szinten fogyasztott szeszesital- negatív. Nem fogyaszt ilyet-pozitív. Nincsenek árnyalatok.Ehhez kellene egy jó marketing is, hogy ez a szemlélet változhasson!
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.10. 17:00:04
cabernet's son 2011.03.10. 20:22:07
fugu 2011.03.10. 21:44:07
Gál Lajos Kántor Tag Olaszrizling 5600 Ft.
Erre mit mindasz?
Én azt, hogy nagyon nagy bor! És azt is, hogy nem olcsó!
valuka · http://www.borkem.hu 2011.03.10. 23:09:20
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.11. 06:24:27
Tóth Ferenc · http://www.veltelini.eoldal.hu/ 2011.03.11. 07:02:24
Tehát a magyar bor irgalmatlan drága. Főleg, ha azt látom, hogy a szomszéd "osztrákiában" már 3 euróért nagyon is korrekt bort lehet kapni(a boltban)
Tóth Ferenc · http://www.veltelini.eoldal.hu/ 2011.03.11. 07:03:22
pinotnoir_777 · http://murtzi.blog.hu/ 2011.03.11. 08:02:29
"Nekem a bor nem arra való, hogy valami tiszta, hibamentes, egészen finom folyadéktól berúgjak. Ez a kategória pedig erről szól, csak nem szeretjük kimondani, hanem kanyarítunk hozzá valami hatalmas, patetikus ideológiát."
Ha egy szegényebb családban vagy egy 18 év körüli fiatalban az a borról az alapélmény (ami nagyon nagy eséllyel 500-800 Ft-os borokból áll össze sajnos), hogy rossz (vékony, jellegtelen, sokszor hibás is), akkor nagy eséllyel később sem fordulnak a jobb borok felé. Megfelelő alapélményekkel (pl a sokszor hivatkozott sógoroknál) szerintem sokkal tömegesebbé tud válni a borkultúra. Vagyis a minőségi kínálat minőségi keresletet generál. En bloc sajnos az ország kb kétharmadának egy 800 ft-os bor már kiemelt ünnepi ital!
akov,
"A régi idők boraira visszatérve: a szőlőt jóval korábban szüretelték, ezért aromátlanok lehettek a borok, alacsony alkohollal."
Patán a 20 szd. első felében is október 15 előtt nem lehetett borszőlőt szüretelni, a filoxéra előtt meg olyan termésátlagok meg 10-20 dkg körül voltak tőkénként. A saját gyökerű ültetvényeket és a permetezés hiányát is tekintve szerintem pont hogy sokkal vastagabb, karakteresebb, magasabb beltartalmi értékű borok születtek.
osborne 2011.03.11. 08:24:37
Missziós küldetés de meg lehet próbálni. Tartok tőle, hogy egy-két ezres alap borokkal nem fog menni még akkor is ha a kalkulációd plauzibilis :)
@pinotnoir_777: "En bloc sajnos az ország kb kétharmadának egy 800 ft-os bor már kiemelt ünnepi ital!"
Sajnos realitás de ebben tényleg az alacsony fizuk mellett ott a bor kultúra hiátusa is. (Közben gyors átfutottam milyen borok vannak 800 körül, kicsit sem ünnepiek)
Zephyrke 2011.03.11. 11:26:01
Zephyrke 2011.03.11. 11:35:16
Kálium metabiszulfid
Eredet:
A kénessav kálium sója.
Funkció és jellemzők:
Fehér, instabil por, mely oxigénnel kálium szulfátot alkot. Savas környezetben kénes savat alkot, melyet tartósítószerként használnak. Gyümölcsökben és gyümölcstermékekben tartósítószerként használatos, valamint némely esetben fehérítőszerként alkalmazzák.
Termékek:
Hagyma konzerv, bor, gyümölcskonzervek, kagyló- és rákfélék, stb.
Elfogadható napi bevitel:
Maximum 0.7 mg / testsúly kg.
Mellékhatások:
Oxidáló hatása miatt, csökkentheti a termékek vitamin tartalmát. A májban az ártalmatlan szulfátra redukálódik, mely aztán a vizeletben kiválasztódik.
Azoknak akik érzékenyek a természetes szulfitokra, tanácsos a hozzáadott szulfitokat is kerülni (E221-228). Enyhíti a másnaposságot.
Gondoltam, kikérem az analíziseket, kiszámolom a testsúlyra eső mennyiséget, éls csak akkor iszom bort. De inkább rászokom a töményre. Abban legalább nincs kén. De holnaputánig se szellőztetetem ki a fejem. A kénes gyógyvizet pedig végképp elfelejtem.
muskotály küvé 2011.03.11. 11:51:44
Ha fröccsre akarjuk szoktatni az embereket, ehhez termelői oldalról kéne a hatékony, de kulturált csomagolás (ahogy máshol is említettem, visszaváltható üveg, vagy pl. 3 literes bag-in-box, de reális áron, nem mint a neszmélyi a Corában), és legyen külön fröccsreklám, ahol ne sportoselegáns wannabe-üzletemberek dugják az orrukat a pohárba.
800 Ft-os borból, ami literenként ugye minimum 1000 Ft, 250 Ft-os félliternyi fröccs nyerhető - nem fognak átszokni a sörről...
cabernet's son 2011.03.11. 12:07:51
Ha jó az ár/érték aránya, akkor OK.
Hepci · http://gasztrojazz.blogspot.com 2011.03.11. 12:11:21
De miért ne lehetne megoldani a normális szabályozást és annak betartatását?
Igen-nem. 1-2 deci bort lehetne fogyasztani, akinek az nagymértékben gátolja az autóvezetői képességeit, józanul se tud vezetni vagy hiperérzékeny. ha meg ennél többet talál a szonda, vegyék el azonnal a jogosítványát legalább 1 évre.
Mindig azokkal a szabályokkal van gond, amik a normális emberek életét keserítik, mivel nincs szándék az idióták/gazemberek elkülönítésére. Az ilyen típusú szabályok meghozatalában rettentő jók vagyunk. nekem személy szerint ezzel tele van a tököm. X helyen nem horgászhatok pl. a rengeteg kifizetett pénzemért, mert ott szervezett rabsicbandák garázdálkodnak és senki nem akarja megakadályozni a ténykedésüket, inkább betltják a horgászatot.
Hát kapják be, orvhorgászni tudok én is.
shiraz 2011.03.11. 12:28:46
takács bálint - zsebtévé 2011.03.11. 22:46:03
Az, hogy Te mit mondasz 1-2 deci bor után meg a szervezeted egy váratlan szituációban, az két külön dolog.
tb - zstv
Hepci · http://gasztrojazz.blogspot.com 2011.03.12. 01:04:13
Nagyon Vörös Aszú 2011.03.12. 01:44:49
Nagyon Vörös Aszú 2011.03.12. 01:49:06
Lassan mondom: S z u l f i t! Szóval T és nem D.(hihi)
takács bálint - zsebtévé 2011.03.13. 13:24:08
tb - zstv
muskotály küvé 2011.03.23. 10:57:12
- 4-5 euróért szupermarketeben jellegtelen-hibátlan vörösöket kaptam, mondjuk 4-5 pont
- 7-8 euróért kisvárosi borboltban olyasmi borokat kaptam, mint mondjuk Tüske Merlot, vagy Iványi CF selection. Ha ezek voltak az árkategóriában a legjobbak, akkor az a helyzet, ami nálunk, ha reprezentatív volt a "mintavétel", akkor jobb.
- hipermarketben külön polcrész van a bag-in-boxoknak, ránézésre a kínálat 15%-a. A 4-5 eurós üveges bag-in-boxban 4 eur / liter. (Persze van olcsóbb is).
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.23. 11:39:27
A lényegről viszont gyakran megfeledkeznek sokan. Nem arról van szó, hogy 4-5 eurós jó magyar borok rosszabbak lennének az ugyanilyen árkategóriás francia/spanyol/olasz/német/osztrák/stb boroknál, hanem arról, hogy egy átlag közértben kisebb a valószínűsége annak, hogy lékre futsz ha vakon veszel le az adott árkategóriában bort.
muskotály küvé 2011.03.23. 11:57:05
2011.03.23. 21:31:44
Szomjas Gödény · http://szomjasgodeny.hu/ 2011.03.24. 08:56:28
Négy ponttól meg kezdődjön az, amit legközelebb is tényleg szívesen iszunk. Szerintem ez Albert pontátváltásaiban/definícióiban is hasonlóan jön le, de ennek ellenére érzek némi inflációt az alsó régiókban. Olyan borok kapnak 4 pontot mostanában az interneten, amiket abszolút csak egy jobb fajta élelmiszeripari terméknek tartok. Szóval a 3 pontos kategóriát használhatnánk gyakrabban, és beszélhetnénk róla elismerőbben.
Persze találhattál 4-5 pontos borokat 4-5 euroért, nem akarlak kétségbevonni, itthon is létezik pár ilyen, csak a rövid leírásod számomra másik kategóriát sugallt.
muskotály küvé 2011.03.24. 09:35:38
Bővebben kifejtve, kicsit vékony, de szó szoros értelmében hibátlan (= hibáktól mentes), harmonikus, jóivású borok voltak. Az ötpontosnak nevezettben volt némi test és minimális izgalom.
A 3 pont nekem olyan kategória, amiben hibák nem nagyon vannak, és egyszer ki lehet bírni; ezek azért többet tudtak annál a szintnél. (De voltak borok 4 euró alatt is, bizonyára kaphatóak 3 pontosak is.)
2011.03.24. 10:01:12
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.24. 11:59:26
Honnan máshonnan is hoznák a bort mint Szekszárdról ami pedig 160km-re van.
Szomjas Gödény · http://szomjasgodeny.hu/ 2011.03.24. 12:16:12
2011.03.24. 12:21:57
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.24. 13:38:00
2011.03.24. 13:43:47
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.24. 13:54:32
A lényeg tényleg csak annyi, hogy szerintem egy magára valamit adó vendéglátóhelynek a ház borát illene helyi illetve a lehető legközelebbi borvidékről beszereznie. Konkrétan egy bakonyi fogadónak ez a Balaton borrégiót jelenti.
Szomjas Gödény · http://szomjasgodeny.hu/ 2011.03.24. 14:01:06
Én speciel meg tudom érteni, hogy valaki nem a balatoniak közt keresi a vendégei számára ideálisnak gondolt vörösét, hanem továbbmegy akár 40 kilométert is Szekszárdig, hisz a többiek kevésbé híresek a budget vörösekről.
De igen, jó lenne, ha már ott tartanánk, ahol mondod. Engem nem aggaszt a fejlődés tempója, amíg látom, hogy feltartóztathatatlanul nyomul előre az igényesség árja. Lassú víz partot most. Igaz, hogy lassan csinálja.
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.24. 14:22:31
Szerintem a balatoni vörösöket illetőleg viszont nincs igazad. A Légli Géza Kislaki bormanufaktúrája és Konyári pincészet komoly játékosok akikről manapság vendéglátósként nem tudni már majdnem ciki. De az északi parton is vannak igen korrekt vörösborok.
Na és ugye Sopron ami oda-vissza 100km-rel kevesebb vezetés mint Szekszárd. A fogadósoknak sincs ingyen a benzin :)
shiraz 2011.03.24. 14:47:26
BZoltan · http://www.juhfark.hu 2011.03.24. 14:53:16
shiraz 2011.03.24. 14:54:58
Zephyrke 2011.03.24. 15:42:43
A soproniak elég jól eladják kistérségben és borkereskedésekben a prémium minőségű boraikat. A szekszárdi borokat tartalmasabbnak vélem, és hipemarketekben is találni jó minőségűt, nem egyet, nem kettőt.
bortitys 2011.03.25. 10:15:47
muskotály küvé 2011.03.25. 10:20:16
ringsider · http://fussatokbolondok.blog.hu 2011.03.25. 10:26:03
Zephyrke 2011.03.25. 17:58:11
spajder 2011.04.01. 07:29:09
A bor elég szubjektív dolog, ezért én a borárakhoz is csak a saját véleményemet tenném hozzá. Egyszerű, szinte nbapi borivóként nagyon örülök, hogy ma Magyarországon 1.500-3.000 forint közötti árban elképesztően jó a kínálat és elképesztő jó boraink vannak.
Ha arra gondolok, hogy belvárosi, igényes borüzletben 3.000-ért Demeter furmintot, 4.500-ért pedig Szepsy bitrokfurmintot veszek, vagy hogy 1.500-2.000-ért már nagyon jó, napi szinten iható rizlingek hada vár, akkor mindenképpen melegség önti el a szívemet.
Más kérdés, hogy pl villányi sztárborászok viszont nálam csúnyán elvéreznek a 10.000-es boraikkal a külföldi konkurenciával szemben, de sem Geréért, sem Bockért nem fogok könnycseppeket morzsolni. Ha nekik így jó, hát legyen.
Biztos más kérdés, hogy sajnos ma a magyar társadalomnak elég szűk rétege engedheti meg magának napi szinten a 7-15 EUR árfekvést.
Holland Lovas 2011.04.01. 14:28:50
Én örülök, hogy az ide látogató olvasók nagy része jó anyagi helyzetben van, és az 1500-2000-es borokat már olcsónak találja (és valljuk be, ezek még mindig "csak" 4-5, nagyon ritkán 6 pontos tételek), de egy átlagos háztartás számára a havi 12-15 palack bor nem fér bele ezen az áron.
Arról nem is beszélve, hogy csak akkor könnyű kifogni finom borokat ebben a kategóriában, ha követi az ember a témát és benne van, de ha egy laikus bemegy a boltba és random választ valamit, akkor kb. többször nyúl mellé, mint nem.
Én pl. munkanélküli egyetemista pozícióm ellenére elég jól élek, de így is 1500 Ft-ban határoztam meg a felső határt, amiért magamban napi ivású bort veszek, elégedett pedig inkább akkor vagyok, ha 1200 alatt sikerül jót vásárolni.
spajder 2011.04.01. 14:46:09
Ha azt veszed, hogy egy könyv ára 2-3.000 forint körül mozog, de egy-egy igényesebb kiadvány inkább 5-10.000 Ft-ot kóstál, akkor mondjuk az átlag magyar tényleg miért vegyen könyveket? A fizetéséből - ha egyáltalán tudna spórolni - tudna venni egy-egy könyvet havonta. Röpke 1000 év alatt már össze is jönne a házikönyvtár.
A mellényúlásban meg igazad van, de a vevőnek is igényesnek kell lennie, azaz ha már pénzt nem, akkor áldozzon időt arra, hogy szakértőbb helyen vásároljon, ahol jobban belövik az igényét.
A borivás mellett a borvásárlásnak is ki kellene alakulnia a kultúrájának.
Ha én megégetem egy helyen - folyamatosan nem jó tételeket ajánlanak - akkor én nem megyek vissza többet, sőt a már bejáratot tételeket is más forrásból szerzem be. Ez elvi kérdés, nem pénzügyi. Ennyit érdemes rászánni.
Holland Lovas 2011.04.01. 16:29:10
Én csak azt tudom felhozni példának, hogy mikor Franciaországban voltam ösztöndíjjal, elég sok bort vett mindenki (diákok), és az 5 euró alatti kategóriában jóval magasabbnak éreztem az átlagszínvonalt, mint itt. Mondom ezt úgy, hogy nem értek a borokhoz, de nekem korban meg tapasztalatban is ott jött meg a kedvem a borozáshoz.
spajder 2011.04.01. 20:45:05
Szerintem Figula és Jásdi borokat 1.500 forintért lehet kapni a hiperekben, ez azért elég közel van az 5 EUR-hoz és azt hiszem a minőséggel nem lesznek problémák.
Átlagosan 3.000 forintot szoktam adni egy átlagos, napi borért. Ez biztos sokaknak magas ár, de ezért tényleg nagyon jó borokat lehet kapni.
Sokkal bosszantóbb, hogy pl a budapesti szórakozóhelyeken pocsék a kínálat (Veritas, stb alja) és mindezek horror áron. Néha még egy Nyakas borért is összeteszi az ember a kezét.